2025-03-30, 16:26
  #73
Medlem
NapoleonLaRues avatar
Citat:
Ursprungligen postat av larsjohansson
Risken är väl att de som tycker har blivit "upplysta" som du börjar hata alla kvinnor och jag tvivlar på att det kommer leda till något knullande eller relationer. Det är inte kvinnor som har skapat detta samhälle och enskilda kvinnor har inte gjort sig förtjänta av att bli hatade på grund av hur samhället fungerar.

Samhället styrs inte av kvinnor på riktigt utan samhället styrs av manliga oligarker som har placerat kvinnliga bimbosar som formella innehavare av politiska poster utan att de är dessa som bestämmer på riktigt.
Jag är medveten om att kvinnor inte är dom högst upp i kedjan men dom spelar väl sin roll i komplotten mot västerlandet klassiskt söndra och härska dividera samt dom använder kvinnors hjärnor och kvinnligt tänk som vapen för sin dumhet som leder oss ut för stupet ren ondska det här naturvidriga samhällsbygget. Ju mer kvinnligt samhället har blivit ju mer sjukt har det blivit har någon tänkt på det och att saker va normalare för inte allt för länge sedan? Jag hade rätt att döda min fru om jag bodde i Frankrike på 1970-talet och gå fri under crime passionnel om hon inte var kysk. Västerlandet var manligt för inte så länge sedan vi lever i sjuka tider folk måste förstå att det här är långt ifrån ett normalt samhälle när mannen inte är man och kvinnan inte är kvinna samt politiker debatterar om kön finns eller inte. Hela demokratin måste bort.

Det så kallade hatet är befogat en hatkärlek mellan mannen och kvinnan har alltid existerat och behöver existera för att dom ska samspela. Jag bryr mig om kvinnor som bry sig om mig det är inga problem. Men nog har jag mina åsikter och jag bär dom utan skam och dessa var normala tankar om man tittar tillbaks i historien, funderar jämför via religionen etc. Kvinnor ska bara vara tysta lyda inget annat mannen ska leda och dominera inget annat ordning ska råda harmoni total balans. En vacker familj ska skapas och något större än karriärism, konsumtion, individualism och total olycka. Sverige har flest singelhushåll i hela världen, högst narkotikadödlighet i hela Europa, över en miljon svenskar trycker "antidepressiva" och annat, historiskt lågt barnafödande om "jämställdhet" likt idioti härskar därför behöver vi störta den här ordningen för att etablera ordning igen min vän.
__________________
Senast redigerad av NapoleonLaRue 2025-03-30 kl. 16:34.
Citera
2025-03-30, 16:39
  #74
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av HugoStieglitz
Män köper saker åt kvinnor, går ned på knä och friar för kvinnor, bjuder kvinnor på allt möjligt i nattlivet med mera. Många män mäter sitt eget värde i vad kvinnor tycker om dem och hur många kvinnor de får ligga med. Jag menar att det här är vad som gör män så maktlösa och följaktligen varför kvinnligt tänkande har fått löpa amok i PK-feminismens Sverige.

Många män är totala simpar som helt viljelöst har sista ordet i varje diskussion med sin fru eller flickvän. Dessa sista ord är "ja älskling" och likt en kuvad zombie går den svenske mannen med på allt möjligt bara för att bli omtyckt av kvinnan. Man kan fråga sig varför. Personligen tror jag att det har att göra med den "manliga" attityden att en mans värde mäts i om han får ligga eller inte. Man som får ligga är bra och beundransvärd; man som inte får ligga är föraktlig och en incel. Man kan dock fråga sig vad män egentligen tjänar på detta tänkande. För att få ligga som man så måste man ha en kvinna (om man nu inte är HBTI++) som går med på att ligga. Man kan förstås alltid diskutera om kvinnor ställer alldeles för orimliga krav på män för att få ligga, men det är i slutänden männen själva som väljer om de vill bli tofflor eller inte.

Sex med kvinnor är inte som vatten, syre eller kalorier. Man dör inte om man blir utan detta. Tittar man på hur många män beter sig så kan man dock lätt få det intrycket. Män går med på att acceptera kvinnors synsätt på världen, se på kvinnor som ofelbara prinsessor samt inte minst agera vita riddare som trycker ned män som går emot det rådande narrativet. Dessa vita riddare är dock inte mycket att hänga i julgranen, för en man som gör allt för något så simpelt som att få ligga är ändå inte mycket värd. Troligen är han svag i köttet även i många andra avseenden, och faller lätt för grupptryck.

På internet i olika diskussioner om dejting så finns det en massa betafjantar som försöker verka tuffa och skriva "klart att mannen ska betala". Varför detta är klart är dock oklart (om ordleken tillåts). Vad är det som säger att mannen ska betala för att kvinnan och mannen träffas och tar en fika till exempel? Bara för att de växte upp med en betafjant till pappa som alltid betalade, och inte vet bättre? Samma vita riddare kommer ofta till undsättning de få gånger en man vågar ha fräckheten att gå emot en kvinna i debatten.

Kanske beror det på bristande testosteron till viss del. Testosteron leder till att man blir mer frihetlig och mindre konformistisk. Våra dricksvatten är fullpumpade med östrogener, mycket av maten är också full av östrogener så många av de svenska männen är nästan någon form av transor ändå.

Hur många män skulle våga stå på sig mot en kvinna på Linkedin? Nästan alltid så är alla män jätterädda för drev, troligen för att dessa män är kraftlösa kontorsråttor som aldrig någonsin skulle orka med att bära stålbalkar på något bygge. Att bli av med kontorsjobbet skulle tvinga dessa betafjantar ut från sin trygga zon och ut i det okända. De skulle få jobba på platser där man man måste bära tungt, använda sina muskler och kanske till och med dö på jobbet. För min del skulle jag kunna jobba på ett ställe där döden stirrar mig i ögat, men jag skulle aldrig lägga dessa surt förvärvade pengar på en otacksam prinsessa på ärten som tror att hon ska få en massa gratisluncher bara för att hon har en fitta.

Det är lätt att bli arg på kvinnor, men i någon mån tycker jag att det är männen själva som bär skulden. När jag går på gym och tränar så är det nästan bara jag och en massa blattar där. Dessa är väl de enda männen i det här landet som har en ryggrad kvar och inte har blivit totalt förtofflade. Visserligen har de ofta en totalt efterbliven attityd i andra avseenden (vill börja bråka om man tittar på dem typ) men de verkar inte vara så totalt svaga och töntiga som svenska män. Själv skäms jag över att vara den ende svenske mannen där. De flesta andra svenska män i min ålder är väl fullt upptagna med att spela dataspel och smygkolla på porr eller blir hunsade av sin kvinna till att gå och handla onödig skit på IKEA.

Det finns inget så ostoppbart som en stark man som skiter i vad kvinnor tycker. Att söka kvinnors bekräftelse är många mäns akilleshäl, och nu verkar det som att fler och fler män inser detta, Många män spelade med i allt i från feminism och flyktingmottagande, officiellt för att de var "goda", men inofficiellt förmodligen för att de var så svaga i köttet att de var rädda för att deras sambo skulle sexstrejka om de hade fel människosyn. Vi ser hur bra det blev, och nu har framför allt fler och fler män börjat vakna upp från PK-fjantandet. PK-samhället gav oss vuxna män som lekte ensamkommande barn och en stor våg av gruppvåldtäkter. En och annan kvinna har väl också insett att detta kanske inte blev så bra som de trodde, och nu när SD är så stora så börjar det bli mer accepterat även bland kvinnor att gå utanför värdegrundskorridoren. SD är skit enligt mig, men det är en annan diskussion. Det som jag vill lyfta är den metapolitiska jordbävningen som har satts i rullning.

Diskussion:
Var tror du att Sverige skulle vara idag om män bara började acceptera att de inte behöver vara omtyckta av kvinnor?
Vad tror du händer när män uppmanar sina kvinnor att sexstrejka om de inte gillar läget?
Handlar den ökande gruppen med incels åtminstone delvis om att många män hellre är oknullade än att böja sig för kvinnors nycker?
Borde män vara mindre rädda för att bli incels?
Drivs vita riddare och manliga feminister av idealism eller är det bara ett simpelt trick för att få ligga?

Ni män som är rädda för vad frun/sambon/flickvännen ska tycka om ni vågar säga något hon inte gillar; är hon verkligen så bra i sängen att det är värt det?



Du medger två intressanta saker:
Våra dricksvatten är fullpumpade med östrogener, mycket av maten är också full av östrogener. Finns det bevis på detta? källa?

Visserligen har de ofta en totalt efterbliven attityd i andra avseenden (vill börja bråka om man tittar på dem typ)
Tycker svenska gamlingar har ofta den attityd också av en skum och märklig anledning.
Citera
2025-03-30, 16:43
  #75
Avstängd
VelourSvajBalle är ett bättre uttryck
Citera
2025-03-30, 16:50
  #76
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av svensson1970
Du medger två intressanta saker:
Våra dricksvatten är fullpumpade med östrogener, mycket av maten är också full av östrogener. Finns det bevis på detta? källa?

Visserligen har de ofta en totalt efterbliven attityd i andra avseenden (vill börja bråka om man tittar på dem typ)
Tycker svenska gamlingar har ofta den attityd också av en skum och märklig anledning.

Östrogen i svenska vatten kommer främst från läkemedel, som p-piller, och industriella kemikalier. Det når vattendragen via avloppsvatten och kan påverka fiskar genom att störa deras könsutveckling, till exempel genom att hanfiskar börjar producera ämnen som normalt bara honor gör. Reningsverk i Sverige är ganska bra på att ta bort östrogena ämnen, men vissa rester finns kvar. Problemet kräver bättre reningstekniker och övervakning för att skydda ekosystemen. Det finns även homonstörande ämnen i leksaker och andra produkter ämnade för barn som beställts via t ex temu och andra interrnetbutiker. Det har även påträffats i produkter hos svenska butiker och har då dragits tillbaka från marknaden.
Citera
2025-03-30, 16:53
  #77
Medlem
halaltarzans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av JqsClouseau
Mäns sexuella värde är noll, har alltid varit noll och kommer alltid vara noll.

Jaha, skulle vara lite roligt att veta vems talan du för? Bara för att du känner dig värdelös så gör nog inte alla det. Och nej, jag har ingen power längre då jag blivit för gammal, men ända upp till typ 50 så kände jag absolut att jag hade ett sexuellt värde. Bland både män och kvinnor dessutom.
Citera
2025-03-30, 16:57
  #78
Medlem
zombie-nations avatar
Citat:
Ursprungligen postat av JqsClouseau
"De som styrs av kvinnor verkar behöva det."

Bara det är okej när kvinnor styrs och domineras av män.

Det finns väl dampkvinnor med som inte kan hålla i ekonomin och tappar bort sina nycklar hela tiden, bra då om mannen tar hand om det som är viktigt.
Citera
2025-03-30, 17:00
  #79
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av halaltarzan
Jaha, skulle vara lite roligt att veta vems talan du för? Bara för att du känner dig värdelös så gör nog inte alla det. Och nej, jag har ingen power längre då jag blivit för gammal, men ända upp till typ 50 så kände jag absolut att jag hade ett sexuellt värde. Bland både män och kvinnor dessutom.

Kvinnors sexuella värde är så högt att de kan ta betalt. Enda gången män eller snarare pojkar kan ta betalt är av andra män vilket tyvärr är vanligare än vad många känner till.
Citera
2025-03-30, 17:01
  #80
Medlem
zombie-nations avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Blocktober
Det är faktiskt ganska vanligt, tyvärr.

Man kan ju förändras med, även om man har könsroller från det gamla. När min styvmor åldrades om min far, så tog han hand om matlagning trots att hon tidigare inte låtit män vara i köket. Han hade redan en bra grundläggande kunskap om mat och fixade det bra, de fick nya roller som funkade. Jag tror för att de älskade varandra länge och innerligt.

Mina läbbkompisar är som en typisk man och en kvinna, ja inte till utseendet men till sättet, den ena pysslar i hemmet och den andra tycker att det blir fint men har ingen kunskap om hur man gör.
Citera
2025-03-30, 17:01
  #81
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av zombie-nation
Det finns väl dampkvinnor med som inte kan hålla i ekonomin och tappar bort sina nycklar hela tiden, bra då om mannen tar hand om det som är viktigt.

Jaha, jösses Amalia nu finns det kvinnor som har brister också??? Det känns ju uppfriskande nyanserat.

Ursäkta om jag blev lite spydig på slutet.
Citera
2025-03-30, 17:04
  #82
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av zombie-nation
Man kan ju förändras med, även om man har könsroller från det gamla. När min styvmor åldrades om min far, så tog han hand om matlagning trots att hon tidigare inte låtit män vara i köket. Han hade redan en bra grundläggande kunskap om mat och fixade det bra, de fick nya roller som funkade. Jag tror för att de älskade varandra länge och innerligt.

Mina läbbkompisar är som en typisk man och en kvinna, ja inte till utseendet men till sättet, den ena pysslar i hemmet och den andra tycker att det blir fint men har ingen kunskap om hur man gör.

Varför är det bara män som skall ändra på sig? Vilka ansträngningar/uppoffringar gör kvinnor för att mordenisera de gamla könsrollerna? Jag ser få eller inga exempel i min omgivning.
Citera
2025-03-30, 17:05
  #83
Medlem
zombie-nations avatar
Citat:
Ursprungligen postat av JqsClouseau
Jaha, jösses Amalia nu finns det kvinnor som har brister också??? Det känns ju uppfriskande nyanserat.

Ursäkta om jag blev lite spydig på slutet.

Klart det finns. Jag har mycket större problem med kvinnor än med män om man bara tänker på de extremt neurotypiska. Kan väl inte säga att det är fel med kvinnor som är så, men de är ju aliens för mig som har socialiserande som hobby. Både män och kvinnor kan vara våldsamma mentalt, men det verkar som fler kvinnor har det medfött att kunna manipulera på ett nästintill osynligt sätt.
Citera
2025-03-30, 17:07
  #84
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av zombie-nation
Klart det finns. Jag har mycket större problem med kvinnor än med män om man bara tänker på de extremt neurotypiska. Kan väl inte säga att det är fel med kvinnor som är så, men de är ju aliens för mig som har socialiserande som hobby. Både män och kvinnor kan vara våldsamma mentalt, men det verkar som fler kvinnor har det medfött att kunna manipulera på ett nästintill osynligt sätt.

Darwin på den. Män är fysiskt starkare och något måste ju kvinnor då kompensera med.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in