Citat:
Ursprungligen postat av
ES-trader
2 absolut, staten är min fiende.
Man skyddar sina närmsta och det gör man bäst där de befinner sig, inte vid fronten mot statens yttre fiender.
De som älskar staten, dess multikultikaosbygge, värdegrund och sjuka agendor får gärna ställa sig vid fronten och gå till slakt, jag liksom staten har inget emot att dessa försvinner..
Fast det blir lite motsägelsefullt, för dina premisser stämmer inte med slutsatsen.
P1; Krigets totala meningslöshet och avsaknad av vinnare.
P2; Samhällskontraktet i Sverige är rivet
S; Man skyddar sina närmsta och det gör man bäst där de befinner sig…
Som det beskrivs tidigare i tråden, du vill inte genom krig skydda landets kolonisatörer eller samhällsideal du inte accepterar, men du kan med vapen i hand skydda din familj, släkt och hembygd. Skulle dina premisser efterföljas bör slutsatsen bli; Krig är meningslöst, så jag kommer aldrig strida med vapen i hand.
Genom en jägarexamen eller medlemskap i en frivilligorganisation är det möjligt att i stridande förband skydda hembygden.