2025-03-17, 03:36
  #877
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av Ollonfisk
SVT har pratat med en sjuksköterska, 28, och Anders, 61, som förlorat körkortet på grund av reglerna.

– Hela mitt liv har raserats, säger sjuksköterskan, som fick pausa drömmen om att jobba på ambulansen


Anders: – Man tog något gott till kaffet efter maten, man kanske drack någon öl lite då och då.

Men här behöver man ju inget PEth-värde, det räcker att se på Anders för att förstå att han druckit kaffe mycket ofta!
2025-03-17, 05:52
  #878
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av maallgan
Anders: – Man tog något gott till kaffet efter maten, man kanske drack någon öl lite då och då.

Men här behöver man ju inget PEth-värde, det räcker att se på Anders för att förstå att han druckit kaffe mycket ofta!

Vad spelar det för roll? Peth är sjukt individuellt och ska vi ha en myndighet som leker moralpolis? Konsultläkare som aldrig träffat en som sätter missbruksdiagnoser efter ovetenskapliga tester.
Jag har lämnat prover som visat totaltnykterhet i över två års tid och har ändå 1 år kvar! Har inte erbjudits någon behandling från vården och har inga problem att avstå alkohol. Visste inget om Peth tills jag åkte dit utan trodde promille var det som räknades.
2025-03-17, 06:04
  #879
Medlem
persona.von.gratas avatar
Jag tycker att man borde fokusera mer på att ifrågasätta själva testet. Stämmer det att vetenskapen bakom graderingen "0,3 motsvarar n enheter alkohol" kommer från EN undersökning med 11 deltagande?
2025-03-17, 06:11
  #880
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av brasnyggman
Sjukvården får inte ta Peth utan att informera om detta innan provtagning!

Det påstås ju nu att detta har gjorts.
2025-03-17, 06:12
  #881
Avslutad
Candidainfektion, en möjlig orsak till förhöjda peth-värden.

"The patient avoided alcohol mouthwash and hand sanitizer with concern that these agents were causing a false positive PEth test, but no change in blood alcohol was documented. Without a history of recent alcohol consumption"

https://www.mdpi.com/2673-4389/5/1/13#
2025-03-17, 06:16
  #882
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av Totius
Som sagt, läs svaren du fått och artikeln jag länkat till tidigare. Om du inte förstår kan jag inte hjälpa det.

Ett av problemen som tagits upp flera gånger är att prov uppenbarligen tas i smyg. Och det Skånska Dagbladet skrev gäller två prov:
Den 35-årige Eslövsbon var hos en läkare för rutinundersökning av högt blodtryck när läkaren i smyg passade på att ta ett PEth-test. Provet indikerade hög alkoholkonsumtion och 35-åringen fick veta att han måste ta ett andra test. Även det visade att Eslövsbon låg över gränsen.
https://www.skd.se/2025-02-17/tusentals-svenskar-blir-av-med-korkortet-efter-lakarbesoket/

Med din alkoholkonsumtion enligt egen uppgift kan du mycket väl ligga över gränsvärdet.

Klart att jag kan.

Noterar att du åter refererar till tidningsartikeln som att det som står i den bara måste vara sant. Någon (kanske du) ställde frågan om jag litade mest på Transportstyrelsen eller tidningen. Mitt svar där är att jag litar lika lite på dem. Att många litar blint på vad tidningen skriver kan jag tycka är märkligt.

Och nej, du har inte gett något svar på de frågor jag tycker är de intressanta.
2025-03-17, 07:26
  #883
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av CMC-Urgayle
Positivt förslag. Representanter från transportstyrelsen borde stå utanför systembolaget och ta körkortet från samtliga som kommer ut med sina kassar.

I så fall vore det väl enklare att förbjuda systembolaget? Om man inte anses kunna dricka alkohol och sedan ett par dagar senare köra bil så är det nog itne säkert att jobba, gå i trafiken eller något annat, så lika bra att förbjuda alkohol då?

Nej självklart inte...
2025-03-17, 07:31
  #884
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av Totius
Du är som ett barn som frågar och frågar och du tar inte till dig källor och fakta som ges. Och du upprepar saker om alkoholism och missbruk som inte har med saken att göra.

Läs den här artikeln om vetenskapsläget som det upprepat länkats till tidigare i tråden:
Alkoholmarkören fosfatidyletanol (PEth) – så bedöms testresultatet
https://lakartidningen.se/klinik-och-vetenskap-1/artiklar-1/klinisk-oversikt/2023/06/alkoholmarkoren-fosfatidyletanol-peth-sa-bedoms-testresultatet/

Se även mitt tidigare inlägg gällande artikeln: (FB) Festande leder till körkortdindragning trots att man är nykter

Ett bevis är att det i praktiken inte går att överklaga eftersom domstolarna inte bryr sig om några argument utan menar att ett PEth-värde över 0,3 räcker för att inte pröva beslutet. Se vidare mitt inlägg här: (FB) Festande leder till körkortdindragning trots att man är nykter

Och för att då kommentera detta som du menar ger svar på mina frågor.

Jag undrade om det fanns konsensus för hur mätvärden ska tolkas vad gäller en pesons konsumtion av alkohol. Du länkar till en text där det inledningsvis slås fast att det inte finns.

Jag efterlyste sedan bevis på att de som bevisligen blivit av med sina körkort inte alla blivit det pga både högre mätvärde än 0,3 eller att det finns andra saker som indikerar stor konsumtion av alkohol. Du länkar igen till Skånska Dagbladet samt menar att ett bevis på det jag undrade över är att ingen som överklagat beslut om att få körkortet indraget fått rätt. Det enda intressanta i det du hänvisar till är att det faktiskt anges ett mätvärde. En person som haft 0,34 dvs högre än 0,3. Sedan står det att detta värde ska bero på semesterfirande så man kanske kan gissa att det är samma man som man tidigare skrivit om. En man vi inte vet ett dugg om men vars påståenden om sitt efter alkoholintag tas som 100% sanna.
2025-03-17, 08:04
  #885
Avslutad
Det som sker med nuvarande system är att få med problematiskt bruk eller beroende kommer våga söka vård.

Även om personen genomgått behandling och uppvisat nykterhet så kan en ny läkare gå igenom gamla journaluppgifter och anmäla till Transportstyrelsen.

Denna rädsla gör att många undviker att söka vård och risken för rattfylleri ökar.

Regeringen vill inte göra något åt detta.

https://www.riksdagen.se/sv/dokument-och-lagar/dokument/skriftlig-fraga/missbruksvard_hb11660/
2025-03-17, 08:29
  #886
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ollonfisk
Även om personen genomgått behandling och uppvisat nykterhet så kan en ny läkare gå igenom gamla journaluppgifter och anmäla till Transportstyrelsen.

Denna rädsla gör att många undviker att söka vård och risken för rattfylleri ökar.

Väldigt kafkaartat.
Medborgare: Söker hjälp från samhälle och myndigheter för att bli ett bättre och friskare jag och göra rätt för sig.

Myndigheter och vård: Det här var inte alls bra vad som uppdagats i och med din vårdkontakt, du hade missbruksdiagnos för sex månader sen. Aj aj aj. Att du fått bukt med det är i och för sig bra men sekundärt. För ditt eget bästa drar vi in ditt körkort, du kan vara en risk. Nog bäst att vi rapporterar läkarjournalen till Ratsit också, så andra vet att de ska undvika dig för gott. Förresten.... f .. you.

Ok, de sista tre meningarna är ännu inte verklighet, men känns verkligen som vi är på ett sluttande plan dit. Den här typen av angiveri ska bara användas i direkta undantagsfall, där en myndighet ser ett pågående beteende som innebär direkt fara för omgivningens liv och hälsa. Allt annat är vansinne.
2025-03-17, 08:50
  #887
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av 2.3
Det påstås ju nu att detta har gjorts.

Tror det handlar typ om typ ord mot ord. Patienten var kanske toppad vid mötet med läkaren som skrivit om detta i journalen och att den informerat om att Peth skall tas..

Jag har iaf nära kontakt med 2 specialist läkare inom allmän medicin som jobbar på 2 olika vårdcentraler som menar dom skyldiga att informera innan test.
2025-03-17, 09:35
  #888
Medlem
Riskerar att gå lite OT nu, och mitt spörsmål har säkert besvarats redan, men:

Finns det någon konsensus kring hur mycket man måste dricka för att uppnå 0,30?

Jag har inget körkort så det är ingen oro, men jag är i processen att börja på ett relativt vanligt jävla kontorskneg som kräver drog- OCH alkoholprov. Gissningsvis då PEth och CDT?

Jag är definitivt inom ramen för riskbruk, speciellt efter att jag blev arbetslös. Vore ju ironiskt att falla på det här målsnöret...

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in