2025-03-16, 21:25
  #501325
Medlem
✈️🆙 Russian planes are fleeing from their airfields, drones attack, according to Russian media.

▪️"Diagilevo" - Russian aviation squadron was evacuated.

▪️"Savasleyka" - MIG-31K were evacuated.

https://x.com/Maks_NAFO_FELLA/status/1901368743151956172
Citera
2025-03-16, 21:28
  #501326
Medlem
Duvlorts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av DeekinTT
Putin och Trump kommer snart att samtala.

Om de kommer fram till en godtagbar vapenvila så vet vi att USA accepterar Rysslands villkor och att fred äntligen är runt hörnet.

Verkligheten kommer ikapp Zelensky och ukrainas folk kommer inte vara nådiga efter det här misslyckandet.

Skulle inte bli förvånad om han blir uthängd och dinglar som Mussolini.

Vad i ligger misslyckandet? Att försöka försvara sitt land mot ett angreppskrig, tillika från världens andra mäktigaste armé?
Frågan är hur Putin ska ta sig helskinnad ur den misär han dragit in Ryssland i.
För vad? Tre sketna oblast? Som mer liknar ett månlandskap.
Citera
2025-03-16, 21:32
  #501327
Medlem
LeeVans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HepCat-X
Många tusen ukrainska trupper är maktlöst instängda vid Sudzha (i Kursk-regionen) och det ser riktigt illa ut där för Kiev och NATO. Det är detta man inte vill tala om.

I rysk media (ria.ru) hävdades i går att mer än 100 trupper var avskurna/instängda i Kursk- regionen. I det sammanhanget får det ju ändå ses som relativt få och mindre allvarligt än vad som tidigare förespeglats, om det nu stämmer.
Citera
2025-03-16, 21:39
  #501328
Medlem
Duvlorts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HepCat-X
Många tusen ukrainska trupper är maktlöst instängda vid Sudzha (i Kursk-regionen) och det ser riktigt illa ut där för Kiev och NATO. Det är detta man inte vill tala om.


Citat:
Ursprungligen postat av LeeVan
I rysk media (ria.ru) hävdades i går att mer än 100 trupper var avskurna/instängda i Kursk- regionen. I det sammanhanget får det ju ändå ses som relativt få och mindre allvarligt än vad som tidigare förespeglats, om det nu stämmer.

Ja, hur ska de ha det? Pratar ni soldater eller trupper, en trupp består av mellan 7-14 soldater.
Kanske är det bara ett översättningsfel i era program?
Citera
2025-03-16, 21:39
  #501329
Medlem
DickeFixs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Vodkasomsnus
Du ljuger som en häst travar.
Du sitter och sprider Putins narrativ. Helt oblygt, samtidigt som du låtsas vara neutral.
Du har inte koll på vad som hände 1990!
Ändå, så ska du gång efter annan påstå saker som inte finns någon uppbackning på.
Det finns intervjuer med Michael Gorbatjov, där han tydligt deklarerar att frågan om Nato expansion österut, aldrig var uppe i förhandlingarna.
Du är och förblir Putins lilla gosse.

Både Kissinger och Matlock säger ju i videon från 1994 att det fanns ett muntligt löfte till Gorbatjov att inte expandera NATO österut.

https://youtu.be/ZHm_7T7QNl8?t=705

Citat:
Matlock: There is one of the factor here that we seem to be forgetting, and we did, though it was not a legally binding assurance, we gave categorical assurances to Gorbachev, back when the Soviet Union existed, that if a United Germany was able to stay in NATO, NATO would not be moved eastward. And, you know, I think that the current Russian government is very clear. So we would be...

Kissinger: ... but that assurance was given to the Soviet Union.

Matlock: That is right. It is not a legally binding, but it was you might say, a geopolitical deal. And if we simply ignore it, then I, certainly if I were a Russian, it would be hard for me to interpret this, even though it may not be intended that way, and it is not, as anything less than an attempt to shut Russia off from Eastern Europe.
Citera
2025-03-16, 21:41
  #501330
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Vodkasomsnus
Ska vi inte tolka det de säger positivt?
Låt mig förtydliga.
”Mike Waltz: vi skiter i vad Kreml säger och tycker. Vi talar vi om för er vad som gäller. Rättar ni er inte efter detta, kommer vi sänka er med fötterna i betong, i nybroviken.
Omskrivet. Vi kommer förstöra er ekonomi. Ukraina får alla de vapen de behöver, utan restriktioner.
Det lilla ni har av olje och gas industri, kommer att vara utraderat inom 1 månad.
Lycka till!”





Den ryske agenten Trump kommer givetvis inte att ställa krav på sin arbetsgivare Putin, så vi kan bara förvänta oss omöjliga krav på Ukraina och Europa.
Citera
2025-03-16, 21:42
  #501331
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av DickeFix
Både Kissinger och Matlock säger ju i videon från 1994 att det fanns ett muntligt löfte till Gorbatjov att inte expandera NATO österut.

https://youtu.be/ZHm_7T7QNl8?t=705

Så du menar att Nato skulle ha nekat Polen, Lettland, Estland och Litatuen medlemsskap? Nu får dassriket själv skylla sig själv att Nato har expanderat ytterligare och RyZZland har fått ännu längre gräns mot Nato helt deras eget fel.
Citera
2025-03-16, 21:43
  #501332
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av pettersson72
Han trillade inte ut genom ett fönster i alla fall vilket är dassriket och kloaken RyZZlands signum. Russia Stronk!

Precis som Billström och Kuleba blev han fimpad, i detta fallet eftersom Ukraina nu drivits bort från Sudzha och snart även den lilla bit man fortfarande kontrollerar i Kursk.

Ukraina Stronk!
Citera
2025-03-16, 21:44
  #501333
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av LeeVan
I rysk media (ria.ru) hävdades i går att mer än 100 trupper var avskurna/instängda i Kursk- regionen. I det sammanhanget får det ju ändå ses som relativt få och mindre allvarligt än vad som tidigare förespeglats, om det nu stämmer.

Resten är väl redan döda?
Citera
2025-03-16, 21:46
  #501334
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av DickeFix
Detta är BEVISLIGEN fel. Antingen var Gorbatjov senil när intervjun gjordes eller så är intervjun fake. Det är bevisat att NATOS expansion österut togs upp muntligen i förhandlingarna mellan Gensher, Baker och Gorbatjov från tiden. Det nämndes även vid presskonferensen efteråt.

https://nsarchive.gwu.edu/briefing-book/russia-programs/2017-12-12/nato-expansion-what-gorbachev-heard-western-leaders-early#.WjAX9r_XxYI.twitter

Särskilt i denna förhandling mellan Baker och Gorbatjov där det nämns tre gånger:

https://nsarchive.gwu.edu/document/16117-document-06-record-conversation-between

Löftet nämns även uttryckligen i debattvideon mellan Matlock och Kissinger från 1994 (11.45):

https://youtu.be/ZHm_7T7QNl8?t=705

Men snälla du, hur ska det kunna vara bindande avtal? En avgående statschef i en stat i upplösning, en utrikesminister som hade två eller max sex år kvar på posten samt en tysk minister som var på väg att avgå. Hur kan den trion göra en bindande överenskommelse som binder upp ett dussintal stater? De kommande presidenterna i olika länder kan ju inte veta vad man kom överens om. Man tvistar ju om skrivna avtal, hur tror du att andra personer flera år efteråt ska kunna förhålla sig till en överenskommelse som ingen vet hur den ser ut och som den som så önskar kan förneka att den existerar. Hur skulle Bill Clinton (president från 1992) och Boris Jeltsin (president i Ryssland) kunna efterleva en överenskommelse som saknar dokumentation.

Och om man nu antar att en överenskommelse gjordes, vad innehöll den? Att Nato inte skulle "expandera österut"? Men då blir det problematiskt. För då måste man veta vad man pratar om. Det krävs definitioner om det ska vara avtal mellan stater. Man måste klargöra vad man avser med olika saker. Ett "gentlemen´s agreement" fungerar bara så långe det är samma personer som ska efterleva överenskommelsen. Ska andra personer, t ex efterträdare eller politiska motståndare som övertar ämbetena, kunna efterleva en överenskommelse så måste man veta vad det är som man avtalat. Och eftersom man ofta träter om vad skrivna avtal innebär så blir ett muntligt avtal naturligtvis hopplöst att hantera, om nu inte parterna råkar väldigt angelägna om att vara överens. Har man olika åsikter, eller får olika åsikter eller gör nya tolkningar med tiden (t ex pga att situationer förändras) så är det fullständigt hopplöst med ett muntligt avtal.

Några av problemen som skulle behöva klaras ut, om vi antar att ett muntligt avtal fanns, är vad som egentligen avsågs i avtalet. Hur ska man tolka "expandera österut"? Vilka länder kan ha avsätts med det begreppet? Gorbatjov och Baker må ha varit eniga, men ska avtalet binda upp fler stater och andra personer flera år senare behöver förhålla sig till vad som överenskommelsen stipulerade så hade man behövt ett antal tydliga definitioner. Vad är är överhuvudtaget österut? Innebär överenskommelsen att t ex Cypern och Israel inte skulle kunna bli medlemmar? De ligger ju öster om f d Östtyskland. Men det verkar konstigt om Ryssland skulle vara intresserat av att avtala att Cypern (i praktiken redan delat mellan två Nato-länder) inte ska få gå med själva. Ungefär samma med Albanien, med tanke på att landet ligger långt från Ryssland och granne med Nato-Grekland; avsåg Ryssland att Albanien inte ska få gå med i Nato? Eller menas kanske med "österut" det som ligger öster om Natos östliga gräns i Turkiet? Men den är ju långt inne i Asien så då skulle Ukraina vara ok, men inte Azerbajdzjan-Men tanken på Azerbajdzjan som Nato-medlem måste varit en riktig högoddsare 1990. Eller avsåg man "bara" de f.d. medlemmarna i Warszawapakten? Ok. Men då återstår att definiera vilka länder som var medlemmar i WP. Det är inte så enkelt som man kan tro om man har olika åsikter i frågan. Var t ex de Baltiska staterna, Ukraina och Moldavien verkligen medlemmar i WP? Deras markområden ingick onekligen i WP eftersom de var delar av Sovjet, men de hade ju inga egna medlemskap utan var snarast ofrivilliga medlemmar. Hur ska man se på det? Och samma med Tjeckien och Slovakien, var de medlemmar i WP? Tjeckoslovakien var det, onekligen, men ska det drabba nya staters möjligheter att fatta beslut?

Dessa frågor ovan måste man faktiskt vara överens om innan man kan driva påståendet att det finns en överenskommelse. Ska en överenskommelse fungera måste man vara överens om vad som avses. Och att 20-30 år efteråt försöka rekonstruera ihop att det skulle finnas någon muntlig överenskommelse som ingen av de inblandade i efterhand ens vill kännas vid (två av de tre du nämner är dessutom avlidna).
Citera
2025-03-16, 21:48
  #501335
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ensamkrigaren
Precis som Billström och Kuleba blev han fimpad, i detta fallet eftersom Ukraina nu drivits bort från Sudzha och snart även den lilla bit man fortfarande kontrollerar i Kursk.

Ukraina Stronk!

Ibland behöver man göra rockader bland befäl skillnaden är att i din kloak RyZZland där faller de ut genom ett fönster. Russia Stronk!
Citera
2025-03-16, 22:02
  #501336
Medlem
Mer gnäll av ryZZarna

Russians have a bad day

https://x.com/PStyle0ne1/status/1901344039158596049?t=d77IqwFSNRlOWfbpuQ1cKw&s=19
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in