Citat:
Ursprungligen postat av
evertronaldo
Hur faan ska dom kunna kolla hur mycket man dricker.
SKa dom få info hur mycket man handlar på systemet ???
Citat:
Ursprungligen postat av
Sqrbanken
Så jävla äckligt och mjuktotalitärt att jag spyr. Ni som "oh va bra inga fyllon på vägarna" är så hopplöst naiva att ni borde få en medalj av kungen. Själv så har jag inte druckit en droppe på snart ett halvår (och inget missbruk i journalerna eller tidigare) men ett av mina levervärden har ökat (upprepad kontakt och provtagning pga. kontakt med psyk), det eftersom jag ändrat om min livsstil helt och börjat styrketräna.
Blev först själv överraskad över resultatet, men värdet som jag hänvisar till ökar - något som jag lärde mig efter en enkel googlesökning - vid ökad muskelmassa. Jag är en av dem som nu riskerar att bli av med körkortet för att jag numera gymmar och försöker ta tag i mitt liv. Rimligt? Ok, tyck det du ditt mjuktotalitarisktiska as. Jag tycker inte det.
Snillen spekulerar...
En människa som inte druckit alkohol på ett halvt år har undantagslöst <0,03 i b-peth.
Det är en alkoholmarkör som endast bildas vid alkoholkonsumtion. Inte av något jävla gymmande.
Några andra prover behöver du inte vara orolig för.
Med det sagt är det helt sjukt att de försöker komma åt alla människor med >0,3 i b-peth. Det är en helvetes massa folk de ska dra kortet på då. En rimligare gräns (om det ens ska finnas någon) hade väl varit i alla fall >0,7 där man undantagslöst kan hävda att du har såpass stora alkohol-issues att du är olämplig som bilförare.
0,3 kommer du lätt upp i om du har en normal konsumtion och drar på en veckas semester med kärringen.
Det är alldeles för lågt gränsvärde.
Detta verkar vara en riktigt ful operation av våra makthavare. Läkare ska vara ålagda att kräva b-peth prov? Kortet skall dras vid >0,3 utan undantag av Transportstyrelsen?
Fy vad fula de är.