2025-03-02, 16:57
  #6049
Medlem
VitruvianskeMannens avatar
Även Estland, Lettland, Litauen ingår i Putins "intressesfär".

Har man besökt Estland senaste åren och på sovjettiden så förstår man att de inte vill tillbaka dit.
Citera
2025-03-02, 16:59
  #6050
Medlem
Mullrets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Zurfarn08
Hur många år till av ”bara ett år till innan Putin ger upp” krävs för att ni ska inse att Ryssland inte kommer att kollapsa pga det här kriget?

Ryssland har utvecklat handel med andra länder när Europa och USA har upprättat sanktioner. De kommer fortsätta att satsa på andra marknader och utveckla partnerskap med andra länder.

Klart de har. Men i vilket omfång? Och vad säljer de? Inte bilar, elektronik eller något som produceras av nyktra personer 24/7. Enbart olja och gas i begränsad omfattning tillför kassan medel.

Njae, Putin upplever nog kritik även internt. Och få till en fred vill nog de flesta ryssar. Nu när ägg och räntor gått i taket prismässigt.
Citera
2025-03-02, 16:59
  #6051
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av vetingeteller
Du bara upprepar dig som en dum papegoja. Helt hjärndöd.
Jag är helsvensk och jag bryr mig inte ett skit om vad kommunist-ryssland med lilla Putte i spetsen har för sig och jag bryr mig lika lite om vad som händer i Ukraina.

Lika lite som jag hade brytt mig om Norrland ifall det bodde 90% ryssar där och 10% svenskar.
Ge dom skiten bara och gå vidare.

Hade bara idiot-dvärgen gjort det från början så hade han Ukraina inte förlorat mindre mark i slutändan, man hade även undvikit en situation där världens mäktigaste nation nu vill ha återbetalt, med råge.

Total katastrof för Ukraina och alla förstår varför dvärgen enbart har 4% support där hemma numera.

Även om det du säger stämmer, att det finns en hög andel ryssättlingar i östra Ukraina, så spelar det uppenbarligen ingen roll för vad dessa själva vill med sin framtid. Det är i sig det mest övertygande bevis man kan få: att trots att många ukrainare har ryskt etniskt ursprung så är deras absoluta mardröm att hamna i Rysslands klor igen. En överväldigande majoritet av ryssättade i östra Ukraina stöttar helhjärtat försvaret mot Rysslands invasion. Detta säger allt om giftmördaren Putins fruktansvärda diktatur, med systematisk korruption och stöld av skattepengar, avskaffad fri media, oräkneliga mord på oppositionspolitiker och en förlamande rädsla för att råka trampa den vansinnig narcissisten Putin på tårna. Ukrainas folk är beredda att offra sina liv för att slippa hamna i det tyranniska Rysslands våld igen. Och Ukraina vet bättre än någon annan vilken vidrig terrorregim Ryssland och Putler är. Så oavsett vad Trump, Vance eller DU tycker så är det det ukrainska folket som har all rätt att själva avgöra sin framtid. Du kanske skulle prova att lyssna på dem, din arroganta empatistörda amöba?

PS. Om Putler och Trump nu så gärna vill ha fred så finns en oerhört simpel lösning på detta: att den ryska armén omedelbart LÄMNAR UKRAINA och åker hem till sin egen enorma soptipp till skithålsland. Hur du än vill spinna verkligheten så kvarstår detta enkla faktum: Rysslands befinner sig i detta nu olovligen på Ukrainas mark, och bombar, mördar, våldtar och torterar civila ukrainare. Om ryssarna bara avbryter invasionen och åker hem till sitt eget land är kriget slut på 1 dag. Så enkelt är det.
Citera
2025-03-02, 16:59
  #6052
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Xer0
Ja, t.ex. så är ju Lukashenko extremt nervös över att Putin vill anexera Belarus och göra det till en del av den ryska federationen.
https://www.newsweek.com/belarus-russia-putin-lukashenko-2015875

Sedan är står väl Moldavien på tur.

Så "Franak Viačorka, senior adviser to Sviatlana Tsikhanouskaya, the Belarusian opposition politician who ran against Lukashenko in 2020 elections seen as fraudulent, told Newsweek"

--är där du hämtar dina källor? Från en nyhetssida som är mer vinklad än min kuk?

Sedan visste jag förövrigt inte att Vitryssland var ett nato-land.
Trodde det bara var ett av alla skitländer i öst som jag ger blanka fan i och dom i mig.
Citera
2025-03-02, 17:01
  #6053
Medlem
RutgerFuchss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av DroidBishop
Alltså såhär. Om du är USA:s president och vill få till ett fredsavtal eller vapenstillestånd så måste du stå på god fot med Putin. Det är förhandlingsteknik på mellanstadie nivå. Då kan du inte sitta och snacka skit om Putin offentligt, oavsett vad du tycker om honom. Så givetvis blir Trump sur på Zelensky när han sitter där och kastar så mycket skit på Putin det bara går inför hela världen, även om det är rättfärdigat eller inte. Han blir sur eftersom det omöjliggör förhandlingar. Det borde inte vara så svårt att förstå.
Haha, du tycker verkligen att Vance och Trump hanterade situationen i ovala rummet bra? Eller att ge Putin allt han pekar på, kränka Zelensky och inte ge honom någonting? Har aldrig ens hört talas om något liknande debacle på fredsmäklingsfronten.
Det hela är bisarrt och sjukt pinsamt för Trump. Han har gjort bort sig inför öppen ridå. Han hat visat med all önskvärd tydlighet att han inte klarar av den uppgiften, heller.
Citera
2025-03-02, 17:02
  #6054
Medlem
DroidBishops avatar
Citat:
Ursprungligen postat av scaloppina
Det kan bli så att skurken Putin vinner och att det behövs en empatilös fredshandlare som Trump som skiter i rättvisan och offrets situation. Vi kanske får äta upp det sura äpplet och inse att världen är inte rättvis. Ukraina kan förlora stort och Putin och Trump vinna lika stort och resten av Europa får stå med rumpan bar. Sedan får vi väl börja slicka på Putins arsle för att få leva i fred. Och låtsas vara vänn med fienden Trump för ekonomiska intressen.

Vi borde ha lärt läxan att aldrig lita på Ryssland eller USA. Sluta apa efter amerikaner, börja sjunga på eget språk på ESC, alla länder i Europa borde göra det som en märkering. Vi borde närma oss andra europeer, visa deras filmer i stället för amerikanska. Vi borde även bjuda in t ex Kanada.
No shit!

Det är bara barnungar som tror något annat. Världen bygger inte på empati utan på hårda geopolitiska faktum. Europa har ju blivit en tantokrati fylld med kärringar och fjollor som leker ideologisk lekstuga, monterat ner sitt försvar och sitt eget energisystem. Klart som fan att USA blir sur tillslut när det faktiskt är dom som har stått för europas militära paraply. EU eliten har hånat och häcklat Trump i ett decennium, nu sitter dom med rumpan bar som sagt. Vad fan trodde dom skulle hända?! Dom bara skriker och gapar i sin egen lilla bubbla.

Det enda sättet för ett land eller ekonomiskt block att hävda sig här i världen är genom att bygga upp sin egen försvarsförmåga och energiförsörjning, samt spela ett rättvist diplomatiskt spel med andra runt omkring, inklusive Ryssland. Det har varit så jäkla frustrerande att se eurocucks vifta med ukrainaflaggor, hashtags och slava ukraini. Tomma tunnor skramlar högst.
Citera
2025-03-02, 17:03
  #6055
Medlem
Bigpoxs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av RutgerFuchs
Så där ja. Frankrike och Storbritannien tarpå sig ledartröjan och visar hur fredsmäkling gå till.
Bredvid står elefanterna i porslinsaffären och tittar på.
https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/Av9JXz/frankrike-och-uk-ska-ta-fram-fredsplan-for-ukraina
De som sitter vid barnbordet ska springa till pappa med vad de får ihop.

”Storbritannien och Frankrike har nu kommit överens om att tillsammans med Ukraina ta fram en fredsplan för kriget. Det hela ska sedan presenteras för USA.”
Citera
2025-03-02, 17:04
  #6056
Medlem
Hopes.N.Dreamss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av vetingeteller
Kan du hänvisa till något tal från Putin eller uttalanden som faktiskt tyder på att han har större ambitioner i Europa än att ta (tagit) rysk dominerade områden i Ukraina?

Kan du visa några andra källor än aftonbladet och svenska politiker? Macron och övriga krigshetsare räknas inte. Direkta uttalanden som styrker skrämselpropagandan.

Jag har snarare bara läst Putin uttala motsatsen. Inga ambitioner på att invadera något Nato-land.

Det enda som är naivt är att tro att konflikten blir löst om kriget fortsätter.
Eller om Ryssland inte får behålla dom ryskdominerade områden dom redan annekterat och tydligt uttalat att dom aldrig kommer släppa dom.

Vakna
Man offentliggör inte sina militära ambitioner på det sättet – så har det aldrig fungerat. Därför är det inte relevant att söka efter specifika tal där Putin uttryckligen talar om sådana planer. Däremot har han konsekvent uttryckt missnöje över de territorier som Sovjet förlorade, särskilt de tidigare satellitstaterna.

Utöver detta lade Putin fram krav strax innan invasionen av Ukraina, vilket tydligt speglade hans ambitioner och geopolitiska mål. NATO skulle inte expandera österut och Ukraina skulle aldrig tillåtas bli medlem samt att NATO skulle dra tillbaka sin militära närvaro i Östeuropa till situationen före 1997.

https://www.reuters.com/world/russia-unveils-security-guarantees-says-western-response-not-encouraging-2021-12-17/

Förövrigt lär du inte hitta några citat från Putin om att invadera Ukraina. De förnekade i princip fram tills dagen för operationen om att man invaderade Ukraina. Bara ett exempel på varför din metod för att fastställa vad som är "skrämselpropaganda" är idiotiskt.
__________________
Senast redigerad av Hopes.N.Dreams 2025-03-02 kl. 17:09.
Citera
2025-03-02, 17:05
  #6057
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Generalandersson
Lite OT. Men en norsk professor har en intressant tes om kriget i Ukraina: https://www.youtube.com/watch?v=A9hM5cxeqeI&t=3s&ab_channel=JudgeNapolitan o-JudgingFreedom
1. Rusta upp Ukraina
2. Använd Ukraina som ett slagträ mot Ryssland
3. Hoppas Ryssland kollapsar så man kan stänga ner Kinas tillgång till olja både via Sibirien och havet
4. Ryssland kollapsar inte utan visar sig vara starkare än någonsin tidigare
5. Övertyga de inavlade och efterblivna vassalstaterna (Europa) att ta över konflikten och bli mer hökiga
6. USA vänder och börjar bli vänlig mot Ryssland i hopp om att antingen övertyga Ryssland om att isolera Kina eller kunna bli vän med både Ryssland och Kina i ett nytt globalt triumvirat

Förlorarna? De inavlade, mentalt efterblivna svennebananerna och eurotardsen i Europa.
__________________
Senast redigerad av user7a261m 2025-03-02 kl. 17:07.
Citera
2025-03-02, 17:07
  #6058
Medlem
DroidBishops avatar
Citat:
Ursprungligen postat av RutgerFuchs
Haha, du tycker verkligen att Vance och Trump hanterade situationen i ovala rummet bra? Eller att ge Putin allt han pekar på, kränka Zelensky och inte ge honom någonting? Har aldrig ens hört talas om något liknande debacle på fredsmäklingsfronten.
Det hela är bisarrt och sjukt pinsamt för Trump. Han har gjort bort sig inför öppen ridå. Han hat visat med all önskvärd tydlighet att han inte klarar av den uppgiften, heller.
Ja jag tycker dom hanterade det utmärkt! Dom har en klar och tydlig agenda, lille Zelynski ville uppenbarligen inte spela med och verkade inte intreserad av fred. Istället försökte han sig på med moralisk utpressning. Då säger Trump ok, då kan du gå och försöka kriga på egen hand. Det finns NOLL folkvilja i USA att bli indragna i ett till krig, i synnerhet inte med Ryssland med allt vad det innebär. Den enda vägen framåt är kapitulation, sätta sig ner med ryssarna och utforska vilka vägar framåt som finns. Det är den vuxna hållningen, och det är vad Trump vill. Att Trump också erbjöd ekonomiskt partnerskap är i sig självt en stabiliserande faktor för regionen, som Trump själv sade.
Citera
2025-03-02, 17:08
  #6059
Medlem
Varför har EU inte föreslagit att man betalar ”50%” av den amerikanska hjälpen som framöver skickas till Ukraina, och att hjälpen som EU framöver bidrar med, den köper man av USA!?
Citera
2025-03-02, 17:09
  #6060
Medlem
styckets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av rex144
Zelensky försökte in i det sista pressa Trump till att ge Ukraina säkerhetsgarantier.
Det är därför som han inför kameror tvingade Trump att titta på foton av utmärglade ukrainska soldater, det var moralisk utpressning mot en amerikansk president i det Ovala rummet.

Zelenky skändade det Ovala rummet är USA-s maktcentrum.

Det var idiotiskt av Zelensky att ge sig i ordväxling med två amerikanska politiker på deras språk när Zelensky pratar engelska som Borat.

Jag tror inte att Zelensky ville skriva på avtalet, han har troligen kommit överens med EU länder att de ska öka sitt militära stöd till Ukraina och vill få till en sådan skandal.
Jag tror att även Trump inte ville det, eftersom det här mineralavtalet som på pappret ger USA 500 miljarder skulle visa amerikaner att Trump till skillnad från Biden ser efter amerikanska skattebetalarnas pengar, att Trump vill få tillbaka de 350 miljarder som man gett till Ukraina.

Men dessa mineraler ligger på den sidan av fronten som Ryssland kontrollerar och man vet inte hur mycket det egentligen finns.

Ukraina idag har en miljon soldater och erfaren krigsmaskin, dessutom tillverkar man idag 30% av all ammo, man tillverkar missiler och drönare. 30% får man från EU.
Ukraina har idag vapenlager som räcker minst 3 månader och troligen 6 månader.

Ukraina har idag en mycket bättre situation jämfört när kriget började. Ryssland rycker fram några kilometer per vecka/månad men i den takten kommer det ta decennier innan de tar över hela Ukraina.

Märklig analys Trump sa ju i mötet att säkerhet är den enkla biten så varför inte då fortsätta förhandlingarna och sen presentera för världen vilka säkerhetsgarantier Trump lovar?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in