Citat:
Ursprungligen postat av
wwr
Han vill smita ut med svansen mellan benen för att försöka maskera att opinionsundersökningarna som visar att folket stöder honom är BS.
Om han skall avgå måste en ny president väljas och om Zelensky är så populär som media påstår, så bör han ställa upp till omval. Men hans popularitet är förmodligen fejkade siffror och nu kommer han att slussas undan. "Han avgick för freden." Dvs det är alldeles uppenbart att hans presidentskap skapade och underhöll kriget.
Hur ska du ha det ryssjävel, är Zelenskyj en maktgalen diktator eller inte?
Facit: Zelenskyj är en demokratiskt vald president som vann en jordskredsseger med 74% av rösterna mot Poroshenkos 24%. (Obs ej riggat val, sånt skit är det Putain som håller på med.)
Han har aldrig haft för avsikt att klamra sig fast vid makten men det går inte att hålla val under pågående invasionskrig, detta är fullt normalt och detsamma skulle ske om Sverige eller vilken annan demokrati som helst invaderades.
Personligen tror jag att Zelenskyj vill inget hellre än träda tillbaka, fan mannen har ju åldrats 30 år sedan krigsstarten men han har
ballar av stål och förklarade redan under krigets första dagar att han inte tänker fly utan sa ”The fight is here. I need ammunition not a ride”. Han har visat oerhört mod och stått upp som en äkta landsfader, den bästa president ett land i krig kunde önska.
Hans erbjudande om att lämna presidentposten mot fred och Nato-medlemskap är fullt ut en respons på Trump/Putin duons förljugna påståenden att han är en diktator, något han mycket elegant debunkar genom att erbjuda sig att helt hoppa av politiken. Jag gissar att folket snarare kommer att kräva/bönfalla honom att inte överge dem. Han själv åker nog tusen gånger hellre på långsemester med frugan och ägnar sig åt något roligare.
Vågar Pruttin ställa upp i origgade val som arrangeras och övervakas av världssamfundet så att även ryssarna får en chans till demokratiska val, 100% fria från manipulation och med fler än en kandidat att välja mellan? Nä trodde inte det heller.