Citat:
Ursprungligen postat av
Tystnad
Alla varmvatten beredare har en säkerhetsventil som skall utlösa vid övertryck , oftast brukar denna ha ett s.k spillrör som går direkt till närmaste golv brunna , ibland ner i golvbrunnen vilket gör att man inte ser om säkerhetsventilen står och läcker.
Och ja dom kan börja läcka varit med om flera sådana på jobbet.
Så kolla säkerhetsventilen. gällande ev "läckor".
Denna för ju ett ljud när den öppnar och stänger , dock har jag bara hört detta ljud då man manuellt provar säkerhetsventilen.
Har dock hört det i värmesystemens säkerhets ventiler men då har det varit fel på värmeväxlaren vilket knappast är fallet här
Kolla ev utvändiga vatten utkast med på kopplade slangar om detta har glömts stängas eller frysit sönder nu under vinter.
Trasiga s.k backventiler i bla duschblandare kan visst orsaka liknande ljud vid tryckförändringarna som uppstår.
Citat:
Ursprungligen postat av
bergochdalbana
Jag hade samma problem på samma Nibe-modell. Bytte säkerhetsventilen och problemet försvann. Kalk i ventilen över tid som ställer till det. Har för mig att jag köpte ventilen på Jem & Fix. Billig.
Jag kollade slangen (spillröret) som går till avloppet och det rinner för fullt (som att ha en kran på lite svagt). Vattnet som kommer ut är kallt.
Har stängt av inkommande vatten nu och då avtar det och ljudet förvinner direkt.
För den som har noll koll (jag), vad kollar jag och vart?
Är det bara grejer undertill där alla rör och slangar går eller är det även under frigoliten upptill jag behöver se nåt?
Jag har mycket kalk i vattnet så det kan ju vara just det som spökar.
Men var är säkerhetsventilen, och hur vet jag vilken jag ska köpa om den ska bytas?
Så här ser det ut, i dålig vinkel med dåligt ljus.
https://imgur.com/a/SCWRIlK
Edit.
Är det denna från Jem & fix?
https://www.jemfix.se/saekerhetsventil-avtappning/8103/9015841/
Ser att det sitter nåt liknande till vänster i bild under min beredare.