Citat:
Ursprungligen postat av
Kilowattjagaren
Nu har det kommit in massor med tips på bra segelbåtar, för enkelhetens skull så säger vi att vi köpt en Vega.
Vad skulle det sen kosta att tekniskt utrusta segelbåten så att den är kapabel till att korsa atlanten, på ett trevligt sätt.
Nya segel, autopilot mm mm..
Det går att kosta på en sån båt för flera hundra tusen om man vill. men jag hade tänkt hålla en hyfsad budget. det som var sagt i början av tråden var inköp av båt runt 30 och sen utrustning med bla nyare begagnad motor.
samt se till att seglen är fräscha och köpa till en bättre begagnad stor så att jag har
dubbla storsegel "med det medföljande i reserv,
samt tre olika storlekar på försegel och en spinnacker.
ett vindroder. "kan ha tur att det följer med".
riva ut och dra all el ny.
vhf.
radar.
alla stag nya
sen är det en massa små saker utöver detta och jag kommer att göra allt själv så det är enbart inköp som kostar.
jag har då räknat på att lägga ungefär 30 för en motor om det inte sitter en nyare i
och båten då får kosta lite mer.
Men att landa någonstans runt 100 och ev lite till för tryggheten med radar var vad jag räknade på vid tråd start. men det kan lika gärna landa på 150 det springer iväg fort om man vill få båten i riktigt bra skick och vara säker.
Men som sagt allt är relativt och jag kommer även köra ett 50gb starlink abonnemang för väder uppdateringar.
det kan också bli det lite dyrare alternativet och köra på en Hallberg Rassy Monsun 31 eller liknande och då behöver jag kanske inte kosta på båten lika extremt.