Citat:
Ursprungligen postat av
Fredrik.Forsmark
Det är en jäkla massa gnäll om att Dumpen hoppar i åldrar. Spelar det någon roll? Ja, det är ett fult och onödigt trick. Rent av ohederligt. Och visst, om de hänger ut folk som faktiskt drar sig ur när de får veta den riktiga åldern, då är det inget annat än ett jävla övertramp.
Men de andra då? De som fortsätter? Jo, de gör ju fel oavsett. Det är inget att diskutera. Det spelar ingen roll om de får veta åldern när de är på väg ut genom dörren, då ska de vända om. Men varför de inte gör det? Ja, det kan bara de själva svara på. Det kan finnas olika förklaringar, men det är inga ursäkter. Folk kan spekulera bäst de vill, men det förändrar ingenting.
Den här uthängningscirkusen är vidrig. Smaklös, rättsvidrig och på alla sätt förkastlig. Jag har sagt det förut och jag säger det igen, tänk på de anhöriga. Tänk på barnen. Det är de som får ta smällen. Dumpen och deras svans av självutnämnda domare och bödlar är inte bara villiga att offra några "gäddors" liv, utan de kör också över helt oskyldiga människor utan att ens fundera på konsekvenserna.
Man kan älta hur fiskandet går till och om det är rätt eller fel hur mycket som helst, men det är en återvändsgränd. Däremot finns det några saker som är glasklara och som alla borde kunna hålla med om.
Det är fel att chatta med "fiskarna". Punkt.
Det är fel att göra billig underhållning av det här.
Det är fel att förstöra livet för oskyldiga anhöriga.
Det är fel att producera, inneha eller sprida bilder på bp, oavsett syfte.
Det är fel att använda bidragspengar till något annat än det de var avsedda för.
Och det är FEL, med stora bokstäver, av JK att låta detta pågå, när det är den enda instansen som faktiskt kan sätta stopp för det.
Jag tror inte att någon här, eller någon annanstans för den delen, vill leva i en anarki där den som gapar högst bestämmer vad som är rätt och fel för stunden. Vi har lagar och regler av en anledning. Utan dem får vi ett samhälle där pöbeln styr, och det har historiskt sett aldrig varit någon vidare bra idé.
Sen kan man förstås ha åsikter om hur lagarna ser ut. Man kan tycka att vissa saker borde vara förbjudna men inte är det. Man kan tycka att andra saker borde vara tillåtna men ändå klassas som brott. Man kan också, med all rätt, diskutera straffsatser. Vissa straff är löjeväckande låga medan andra är orimligt hårda. Det är inget konstigt. Men hur man än vänder och vrider på det så är det de lagarna vi har att förhålla oss till, och bara för att man ogillar dem ger det en inte rätt att krossa oskyldiga människors liv. Och ja, jag pratar förstås om barnen.
Låt oss för sakens skull anta det värsta scenariot, att varenda en av de som hängts ut faktiskt har offer bakom sig. Vilket jag personligen finner högst osannolikt. Men även om det vore så, har någon då ens bemödat sig med att fråga offren om de vill ha sitt trauma uthängt på nätet? För var finns deras rättigheter i det här? Rätten att slippa få sitt liv och sitt lidande omvandlat till ett skådespel för pöbelns nöje?
Visst, det finns säkert de som gärna skulle vilja se sin förövare uthängd och offentligt förnedrad. Det kan jag förstå. Men det är långt ifrån alla.
Många som utsatts för den här typen av brott, vare sig de är vuxna eller barn, lever med en fruktansvärd skam, trots att vi alla vet att de inte bär skulden. Skammen finns där ändå. Många klandrar sig själva. Många har svårt att ens prata om det med en psykolog eller en anhörig de litar på. Och då kan man ju fråga sig, tror ni att den personen skulle må bättre av att få sitt trauma utsmetat över hela internet? Att behöva se sin historia spridas och diskuteras av folk som inte har en jävla aning om vad de pratar om?
Det enda jag ser är att de utsätts för ytterligare ett övergrepp. Och det, mina vänner, är Dumpens och deras lilla sadistiska lynchmobs fel.
Långrandig? Jo, kanske det. Men jag hade några minuter över och lite för mycket energi kvar i kroppen, så det fick bli några ord här också. Sen blir det sängen och en god bok..
Kan inte låta bli att svara dig. Inte för att motsäga det du säger utan mer att lägga fram motargument då jag inte som du är så säker på vad som är rätt o jag själv står väldigt ambivalent i den här frågan.
Hoppar i åldrar: personligen ser jag det som ett ganska trovärdigt scenario att barn som är ute o testar gränser går in på forum för äldre o sen erkänner sin ålder. Det har ju efterfrågats bevis här utan resultat. Vet inte hur illa jag tycker det vore. Känner inte en enda man som inte direkt skulle backa om det sen kom fram att det var ett barn. Gör man fel här bör man få kosekvenser tycker jag.
Håller helt med om att det drabbar de anhöriga till gäddorna. Har lite mer ambivalent syn på detta dock. Visst gäddornas barn drabbas absolut. Fruktansvärt synd om dem. Sanningen om vad deras pappa sysslar med måste vara fruktansvärd dock inte lika fruktansvärt som att deras pappa faktiskt skulle hunnit våldta ett barn. Måste vara mindre jobbigt att veta att han "bara" snuskat sig på nätet sas. Dock tror jag att människan är ganska god o att de möts med medkänsla o stöd o att de reser sig. Dock är de flesta gäddornas barn vuxna de som har några.
Som partner till en gädda är det såklart inte roligt men om man inte gillar att leva i en livslögn skulle iaf jag vilja veta o ha chansen att få leva med en annan man som jag respekterar.
På andra sidan sitter det x antal trasiga barn som hänger på nätet o drabbas av dessa män. Konsekvenserna för dessa är betydligt allvarligare o de är barn. Gäddorna är vuxna o tar själva ett beslut att ta dessa risker trots att nästan samtliga vet att de riskerar att träffa dumpen enl chattarna.
Att det gäddorna inte skulle ragga annat än fiskare köper jag inte öht. Många av de som anses för gamla o fula har domar på sig för liknande brott. Det finns statistik som med jämna mellanrum publiceras o slaktas i denna tråd - men faktum kvarstår; detta var ett problem innan dumpen o föregås idag.
Denna "cirkus" som du nämner o "rätten att ta lagen i egna händer". Först o främst tänker inte jag ta rätten i egna händer o säga att de är olagliga heller, så länge det heller inte finns ngra bevis. Själva syftet med det hela är ju att försöka just ändra lagar o lyfta frågan. Cirkusen är en "Rosa Parks", suffragetterna i England, jasminupproret, stonewall-upproret osv. Det som görs i denna frågan räcker inte. Man behöver göra mer för att stävja såna här brott o det behövs göras ngt åt det nu. Det är ungdomar som drabbas som är vår framtid. Önskar att det exempelvis fanns ngn som lyft problemen med ungdomar som inte mår bra i förorterna för länge sedan.
Håller helt med om skammen hos offer osv men det är ju just för att minska dessa offer Dumpen kämpar. Utifrån det jag vet om offer; är att de flesta inte vill att det ska drabba ngn annan o att de flesta känner ngn slags upprättelse av att deras förövare avslöjas. Också att det minskar känslan av "var det mitt fel?". Finns säkert undantag men tror verkligen att detta är vad som dominerar.
Nu var det jag som blev långrandig.