Citat:
Ursprungligen postat av
Libertarismus
Självklart går det att skriva ihop en manual kring hur man blir bra på schack. Det märks att du inte spelar schack, eftersom det är väldigt lätt att bli bra på schack (bättre än 90% av alla schackspelare i världen) om man (1) lär sig spela principiellt, (2) memorerar alla viktiga öppningar och öppningsvarianter, (3) lär sig middle game tactics och (4) end game tactics. Det är med andra ord inte alls speciellt svårt att bli mycket bättre än genomsnittet.
Däremot är så ej fallet när det kommer till börsen. Här avgör sällan intelligens eller träning hur framgångsrik man blir. Titta bara på den klassiska Flashbackanvändaren som lyckades tjäna miljoner på Fingerprints. Han trodde att han hittat en metod, medan sedan förlorade allt. Eller varför inte den gode Aktieanalytikern som håller på att förlora allt as we speak.
Ja, självklart finns det framgångsrika investera som lyckas övertid, Warren Buffett är ett exempel. Men anledning att han lyckas är inte för att han läst om statistik, utan för att han tänker långsiktigt och investerar i kvalitet framför förhoppningsbolag. Sunda investeringsprinciper som man lika gärna kan anamma genom att investera i en simpel indexfond.
Nej. Man kan för all del
lära sig om schack genom att studera exempelvis book openings. På samma sätt finns det en uppsjö av litteratur där man kan lära sig om investeringar om du nu missat det. Det är dock något annat än det du efterfrågar, en färdig metod enligt vilken man kan garantera en avkastning bättre än index. Det är exakt min poäng, man
måste investera tid i att lära sig saker. Ingen kan utifrån historiska exempel ge dig ett 100 % säkert svar på vilka aktier du bör köpa idag på samma sätt som ingen kan skriva en instruktion åt dig som börjar med E4 och vinner varje parti. Det betyder
inte att det inte går att lära sig att bli duktig, vilket oftast sker genom att man investerar tid i att lära sig både teoretiskt och praktiskt.
Jag vet inte om AA någonsin faktiskt hade flyt med aktierna eller om allt bara varit spel för gallerierna, men det första exemplet är ju bokstavligt talat min poäng. Det går för all del att ha tur på börsen, men det är väldigt ovanligt att man helt enkelt "har tur" kontinuerligt över flera års tid. Folk som köper högriskprodukter kan ha tur, men som du skriver tenderar de att förlora allt igen. Överpresterar man däremot kontinuerligt över tid, vilket absolut går att göra, är det rimligtvis inte för att man har tur hela tiden, utan för att man faktiskt förstår något som andra inte gör. Det är därför jag säger att man bör titta på längre tidsperioder. Det är därför jag säger att du ska läsa statistik, för att du ska fatta att det är extremt ovanligt att människor har tur om och om igen, och mer troligt att långvariga resultat faktiskt förklaras av att man är bra på det man gör. Inte för att en grundläggande statistikkurs skulle hjälpa dig på börsen, även om det säkert också kan vara hjälpsamt där.
Buffet är ju bokstavligt talat ett motexempel på det du säger, då han slagit index på flera decenniers sikt. Men det skulle han väl ha tänkt på, att han lika gärna kunde köpt en indexfond.
Allvarligt talat, det finns goda skäl att vara skeptiskt mot profiler som AA och anonyma supertraders på Flashback som alltid redovisar sina calls i efterhand, men det betyder inte att det inte skulle gå.