Citat:
Ursprungligen postat av
Max1494
Psykisk ohälsa syns ofta inte utanpå.
Det finns ofta en skam över att ha psykiska bekymmer. Därför undviker många att söka hjälp
Jag försvarar inte honom. Men det känns ändå som att hans problem var väldigt tydliga redan före skjutningarna. Att försöka bota honom med ekonomiska bestraffningar är då helt galet
Han behövde vård istället för utbildning
Det kommer ju av att både M och S genom åren försökt tvinga folk i arbete, oavsett om du är sjuk, funktionshindrad eller döende.
Självklart ska folk som kan arbeta. Men det finns många som skulle behöva sjukbidrag istället.
Och med sjukbidrag kan du fortfarande ha en sysselsättning.
Personer med tex down syndrom (och andra intellektuella funktionshinder) har arbeten men får sin inkomst från försäkringskassa och sen bara en mindre ersättning för sitt arbete.
Så borde det vara för fler.
Den här personen hade kanske haft lättare att få i sysselsättning om han haft en fast inkomst och trygghet och sen fått en arbetsplats anpassad för vad han klarar av några timmar i veckan istället för krav på att söka vanliga jobb för att få någon inkomst överhuvudtaget.
Jag har själv arbetat på boende för intellektuellt funktionshindrade och flera av dessa hade den här typen av arbete.
Dom älskade sina jobb och missade knappt en dag, men "lönen" fick dom från FK.