Citat:
Ursprungligen postat av
Steinarr
Korrekt.
Den här snubben verkar inte ens ha haft aktivitetsersättning. Det kan bara betyda två saker:
1. Han blev nekad av försäkringskassan (GIGANTISK skandal).
2. Han har inte fått tillräckligt med hjälp av sina föräldrar att få ordning på allt.
Han hade aktivitetsersättning som räcker tills man är 30 år ,sen avskrivs den .
Det hade han ju upplevt .
För mig är det konstigt att de på skolan anser att han efter så många försök med matematiken ,skulle fortsätta .
Särskilt när det stod i papperen omkring honom att han gått på skola för asperger/ autism tidigare + haft aktivitetsstöd .
Det är inget som man kan glömma bort som lärare och heller inte sätta likadana krav på en sådan individ .
Men tror att allt sker per brev :
Skolan skriver / mailar till soc. att han inte infunnit sig och då anser soc. att infinner man sig inte- så får man heller inget försörjningsstöd.
Utan en tanke på att just denna individ kände sådan stor panik att umgås med andra människor att han till slut sköt omkring sig .
Så det stora problemet är ju att han inte kunde/ ville meddela sig till soc. om sin panikångest så inget gjordes liksom åt saken i tid.