2025-02-11, 13:17
  #409
Medlem
rrpipers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Twitterturken
SDs kärnväljare heter typ Ronny och Conny, jobbar som slamsugare och har kronisk ryggvärk.
Sådana människor måste man släpa till vallokalen för att de ska lägga sin röst.
Om Ronny och Conny känner att det inte spelar någon roll vad man röstar på så kommer de stanna i soffan på valdagen.

Det är detta som kommer ske vid valet nästa år.
Opinionsundersökningar kommer ha totalt fel ännu en gång och SD får ungefär 13%.
Rubrikerna i media kommer vara att sossarna har gjort sitt bästa val på flera årtionden och att SD kollapsat.

Det kommer bli kaos inom SD, Jimmie avgår och partiet försöker ta lärdom av vad som skett.
Man kommer dock ta helt fel lärdom, bege sig ännu längre ut på vänsterkanten och bli ett liberalt parti med typ Henrik Vinge som partiledare.
Därefter kommer de knappt synas och höras i media och vid valet därefter åker de ut.


Vilka är det som strömmar till S pga att SD inte håller tillräckligt rak linje? Det folk är besvikna på är att SD inte är tillräckligt effektiva i att påverka invandring och brottslighet. Knappast S paradgrenar.
Citera
2025-02-11, 13:21
  #410
Medlem
bomhulls avatar
Var nog bra att jomshof avgick han verkat helt besatt av sin avsky till islam. Fokusera på invandring ja men denna besatthet är osund.
Jägare behöver inte ha halv och helautomatiska vapen ffs. Hamnar dessa vapen i fel händer så kan det gå illa och det gynnar inte bekämpningen av gängkriminaliteten .
Citera
2025-02-11, 13:29
  #411
Medlem
Så interndebatt betyder numera att en veteran avgår i protest? Intressant definition av enighet. Men tur att alla gick från krismötet 'i ett gott mod' – det låter ju betryggande.

https://www.svt.se/nyheter/inrikes/uppgift-henrik-vinge-sd-ny-ordforande-i-justitieutskottet#:~:text=%E2%80%93%20Vi%20hade%20 en%20bra%2 0diskussion%20p%C3%A5%20partistyrelsen%20och%20vad %20jag%20vet%20gick%20alla%20d%C3%A4rifr%C3%A5n%20 i%20ett%20gott%20mod%2C%20s%C3%A4ger%20%C3%85kesso n.
Citera
2025-02-11, 13:33
  #412
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ..GodJul..
Väldigt bra att toppar markerar mot det nya SD. Ingen gillar det nya SD förutom L, M och KD.

Nä nya SD är alldeles för mellanmjölk för deras väljare. De gillar riktiga politiker som Trump som vågar stå upp för vapen å sugrör i plast.

Gissningsvis får AFS eller liknande muppar ökat stöd nu när kostymerna sitter för tajt hos SD så de inte kan hålla ordning på alla sina apor.
Citera
2025-02-11, 13:56
  #413
Medlem
Jomshofs avgång är bara ännu ett tecken på att SD:s interna splittring blir allt svårare att dölja. Partiet har gått från att vara ett oppositionsparti med tydliga budskap till att fastna i interna maktstrider och kompromisser som distanserar både kärnväljare och samarbetspartners. Samtidigt som brottslighet och migrationspolitik fortsatt dominerar samhällsdebatten, tycks SD lägga mer energi på internt kaos än på att faktiskt leverera resultat.
Citera
2025-02-11, 14:04
  #414
Medlem
newsfilters avatar
Varför gör SD så stor grej av vapenfrågan? Kan hålla med om att det är förhastat hela diskussionen om att förbjuda vissa sorters vapen, och det kommer knappast förändra ett skit, men att hela partiet verkar skaka av en sådan här skitfråga? Är de så dumma i huvudet inom SD att de vill skapa partikris av en marginalfråga?
Citera
2025-02-11, 14:05
  #415
Medlem
Karmans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ZebranJanne
Sossarna kommer givetvis inte öka invandringen, dock kommer den sannolikt ligga kvar på samma nivå som den Kristersson för idag. Spelar som sagt ingen roll, vilka du röstar på så kommer invandringen ligga intakt. Moderata som sosseregeringar genom åren har haft samma invandringspolitik, dock sticker Reinfeldt ut som den som öppnade dammluckorna och sitt hjärta.

Du verkar ha noll koll på inrikespolitik. Blir svårt att diskutera när du har en så skev verklighetsuppfattning. Det är som sagt högern som i alla tider försämrat samhällsservice och välfärd till förmån för det privata. Läs på, orkar inte spilla tid på dig efter du är så dåligt insatt i politik och samhälle, även sett ur ett historiskt perspektiv.

Trevlig dag.
Intressant att du beskriver mig som att jag har "noll koll" bara för att jag inte håller med dig i din politiska verklighetsbeskrivning. Inget tungt argument direkt... Men ja, vi har nog skild uppfattning om mycket. Jag tror tex. inte att ännu högre skatter och tillväxt av offentliga sektorn löser några problem, snarare tvärtom.

Jag kan, i ett försök att någorlunda hålla mig till ämnet, tillägga att jag tycker att Jomshofs snabba sorti från sin roll i justitieutskottet var överraskande och överilat. Fast så här i efterhand var det nog lika bra som skedde.
Citera
2025-02-11, 14:06
  #416
Medlem
Jomshof var emot skärpningen men avgick på grund av att partimedlemmarna inte fått säga sitt. Åkesson är trött och har lämnat all politik till Moderaterna. Henrik Vinge är politisk karriärist och slickar Kristerssons röv. Jomshof och Tobias Andersson är riktiga sverigedemokrater
Citera
2025-02-11, 14:07
  #417
Medlem
Taufatts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Vintergrisen
Tror inte att det handlar om något vurm för jakt utan snarare att han inte vill medverka till att driva igenom något som tycks vara förhastad symbolpolitik.

Sedan är väl frågan om Jomshof trivs med sin roll som ordförande i utskottet. Han tog ju en paus senast när han anmäldes för HMF, vilket förvisso kan ha varit enbart för anmälan men kanske var det även för att han egentligen inte vill sitta där.
Ja, han vill nog ha en friare roll som islamkritiker på X än att lägga så mycket tid på ett ordförandeskap.
Citera
2025-02-11, 14:19
  #418
Medlem
Mimurs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av joxarn
Exakt. Halv och helautomatiska vapen är inte farliga,det är de som håller i vapnen som kan vara farliga.
Ska man förbjuda de vapnen så kan man ju förbjuda bilar också som kan användas som mordvapen.
Det blir väl alltid en balansgång, men om en farlig person kommer över ett hel/halvautomatiskt vapen så kan ju skadan på andra människor bli så väldigt mycket större än med vanliga jaktgevär. Då får man ju väga det mot varför det skulle vara så viktigt för ett fåtal jägare att springa runt med militärliknande vapen för att se lite tuffare ut.
Vad finns det egentligen för praktisk fördel med ett sådant vapen vid jakt jämfört med ett traditionellt jaktgevär?
Citera
2025-02-11, 14:27
  #419
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Taufatt
Ja, han vill nog ha en friare roll som islamkritiker på X än att lägga så mycket tid på ett ordförandeskap.
Svagt, peak SD är nog ett faktum. Medborgerlig samling kommer in vid nästa val. Frågan om han vågar gå dit.
Citera
2025-02-11, 14:32
  #420
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Mimur
Det blir väl alltid en balansgång, men om en farlig person kommer över ett hel/halvautomatiskt vapen så kan ju skadan på andra människor bli så väldigt mycket större än med vanliga jaktgevär. Då får man ju väga det mot varför det skulle vara så viktigt för ett fåtal jägare att springa runt med militärliknande vapen för att se lite tuffare ut.
Vad finns det egentligen för praktisk fördel med ett sådant vapen vid jakt jämfört med ett traditionellt jaktgevär?
Är själv jägare och har väldigt svårt att se varför denna typ av vapen behövs i jakt. Som du antyder, förutom att det är macho. Det kan jag intyga.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in