Citat:
Ursprungligen postat av
Madkin
Jag håller med. Som sexarbetare anser jag severiges sexköpslag vara en morallag. Vilket den idag visar då brottet är gjort mit staten och inte kräver en målsägare.
Jag tror att man genom att avkrminalisera sexköp och ge sexsäljarna samma rättigheter som andra arbteare, lättare skulle kunna komma åt trafficking. Dagens lag hjälper ingen, men gör det betydligt svårare att sätta dit de som gör fel och gör det farligare för säljarna.
Jag är också tveksam till om det är rätt väg att komma till rätta med problemen kring prostitution jag och en polare gick faktiskt in på en av dom statliga bordellerna i Tyskland en gång av nyfikenhet på hur det såg ut och det verkade vara en ganska säker och välorganiserad verksamhet.
Om en prostituerad har sådana förutsättningar behöver det inte vara riskabelt att hålla på med.
Vi köpte ingenting gick bara ett varv och kollade så vi blev inte så populära där men det man kunde se var att det fanns väktare i korridorerna som höll koll om någon bar sig illa åt samt kollade så ingen hade med sig exempelvis knivar eller droger in.
Under såna förutsättningar och det inte finns någon hallic som vill utnyttja tjejerna kan jag tycka att det kan vara ett fritt val att sälja sexuella tjänster .
Vill man komma åt trafficking och sådana avarter där andra aktörer vill utnyttja dom prostituerade för egen vinning , då tror jag det behövs helt andra åtgärder. Det kan ju även vara så att dom som jobbar på en statlig bordell kommer hjälpa till att anmäla dom som sysslar med oseriös verksamhet och då jobbar ju alla goda krafter tillsammans för att lösa problemet.
Jag kommer nog aldrig själv bli sexköpare men tycker ändå man kan ställa sig frågan om det är så stor skillnad på att massera någons ben eller att runka av personen jag vet faktiskt inte.