Citat:
Ursprungligen postat av
zombie-nation
Schizoid är inte schizofreni. Det kallas så för att det påminner om schizofrenins negativa symptom. Man "har inget liv", man fantiserar, har inga vänner för att man inte vill ha det, man har flacka känslor och man är motsatsen till lättsårad, man bryr sig inte. Det finns få numera, tror de flesta som hade detta hade en hjärnskada.
Schizotyp handlar om att man övertolkar världen. Man tolkar in onda avsikter och religion. Det är på något sätt motsatsen till autism. Men man har inte tappat kontakten med verkligheten, man har bara en konstig syn och man har inte hallisar. Det är en extremt ovanlig diagnos idag. Man vet inte om den är besläktad med schizofreni.
De är någorlunda besläktade men inte på ett sätt som har med hallucinationer att göra. Det är de extremt anti-sociala, paranoida och depressiva delarna som kan koppla ihop dem. Schizofreni och Schizotyp störning är helt klart besläktade dock.
Citat:
Förekomsten är högre hos släktingar till personer med schizofreni, och störningen betraktas allmänt som en ”schizofrenispektrumstörning”. Den kallades tidigare för bland annat borderline schizofreni och pseudoneurotisk schizofreni.
https://sv.m.wikipedia.org/wiki/Schizotyp_st%C3%B6rning
Jag umgås dagligen med personer som har autism via jobb och närstående och dessa personer har absolut INTE en sådan social fobi som Richard verkar ha haft. Inte ens i närheten.
Alla autister som jag har träffat har varit som alla andra förutom att man ser på dem att de inte gillar att stå och prata med folk de inte känner eller vara en del av större grupper i sociala sammanhang. De vill bara få den sociala biten avklarad så de kan få fortsätta med något de tycker är intressant istället. De ser inte poängen med att stå och prata strunt.
Richard Andersson hade troligtvis en kombination av alla möjliga diagnoser.
Jag tror i alla fall att Richard hade följande diagnoser baserat på den information vi har fått fram:
-
Schizotyp störning. Oklar grad. Förmodligen en måttlig sådan. Han har förmodligen inte fått denna diagnos dock.
- Selektiv Mutism.
- Autism? Det går inte att utesluta till 100% men han behöver inte ha haft det om psykologen som utredde honom inte var tillräckligt kunnig.
Han hade antingen schizotyp störning, autism och selektiv mutism eller "bara" en schizotyp störning+selektiv mutism
Om vi dessutom lägger till sömnproblem och förmodligen kritiskt låga vitamin D-nivåer så kan vi nog anta att denna kille inte mådde kanonbra...