Citat:
Ursprungligen postat av
Ko-vid-19
Det är bara TV4 som VILL och HOPPAS att så är fallet.
OM jag har förstått det rätt så är det väl 6-7 utav 10 som har utomeuropeisk bakgrund samt påstående om att han ska ha passerat förbi vissa utan att skjuta på eller mot dem vilket väcker frågan om motiv.
OM det nu vore som TV4 påstår att det är ett "rasistiskt" dåd, vilket jag själv inte tror på, så borde alla med utomeuropeisk invandrarbakgrund blivit skjutna direkt och de med svensk/europeisk bakgrund inte blivit beskjutna.
Nu får polisen komma med mer fakta, men ovanstående stödjer ju inte direkt TV4:s påverkansoperation om att det var ett "rasisitiskt" dåd. Fredrick Malmberg som är ansvarig både för attacken på SD i EU-valet 2024 och nu med påståendet om "rasism" har ju själv medgivit att det är DERAS tolkning och att det är "bra nyheter".
Mer sannolikt är att TV4 medvetet försöker utnyttja dådet i politiska syften och säkerställa att invandringen fortgår och att inga politiska krafter som kan hindra det (läs SD) blir starkare.