2025-02-08, 20:16
  #16477
Medlem
BombaySaphires avatar
1. Kvinna 32 år - Elsa Teklay, studerade till undersköterska, eritreanska
2. Kvinna 38 år -
3. Kvinna 46 år - Niloofar Dehbaneh, studerade till undersköterska, iranska
4. Kvinna 52 år - Camilla Condro, studerade till undersköterska, svenska
5. Kvinna 54 år - Eva-Lena Kling, studerade till undersköterska, svenska
6. Kvinna 55 år - Selma Hukic, studerade till undersköterska, bosniska
7. Kvinna 68 år -
8. Man 28 år - Salim Iskef, studerade till undersköterska, syrian
9. Man 31 år -
10. Man 48 år - Bassam Al Sheleh, bagare, gick på SFI, syrian

Skadade: 6
1: Kvinna, kvar på IVA
2. Kvinna, kvar på IVA
3. Kvinna
4. Kvinna, lindrig skadad, fått lämna sjukhus
5. Man
6. Man 32 år - Adnan Imsirovic, Vaktmästare på skolan, bosnier
Citera
2025-02-08, 20:16
  #16478
Medlem
K.Blomkvists avatar
Citat:
Ursprungligen postat av CrispyKreem
Nåja, låt oss för all del inte glömma Hurvamorden 1952 när Tore Hedin mördade 10 personer under loppet av en natt pga han var sur på sin flickvän (precis som Mattias Flink). Så det är en delad förstaplats.

https://sv.wikipedia.org/wiki/Hurvamorden
Citera
2025-02-08, 20:17
  #16479
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av zadnahoj
Jag tror egentligen inte att någon har kartlagt honom. Men just att så många bilder är uppladdade på så många ställen för att sedan länkats samman. Har svårt att förstå varför man skulle göra så, och varför man skulle lägga private semester bilder från barnsben publikt, och varför man skulle döpa alla med MGM namn och år då foto togs.
En sådan samling bilder brukar göras till någon jämn födelsedag eller annan årsdag av något slag eller komma bilddagboken eller vad det hette som så många använde förut
Citera
2025-02-08, 20:19
  #16480
Medlem
Här spekuleras det friskt. Baserat på de fakta som finns, är det inte troligt att han var ute efter alla som hade en skostorlek över 36? Eller att han sköt dem som kom i hans väg medan han hade skott i bössan? Och att de som fanns i hans väg befann sig där eftersom de kom från eller var på väg till ett särskilt klassrum, intill vilket han råkade vara just då? Och att han sköt så pass få beroende på att han avsåg att ta ett utökat självmord och att han tyckte att målet var nått?
Citera
2025-02-08, 20:20
  #16481
Medlem
När öppnar skolan? Jag tänker besöka skolan. Lite som ett "museum" tänk. kanske som en turistattraktion.
Citera
2025-02-08, 20:22
  #16482
Medlem
zombie-nations avatar
Citat:
Ursprungligen postat av kurt-sune
socionom är en utbildning som är lätt både att komma in på och att klara.

Har pluggat med socionomer och även om det är ett tag sedan så är det likadant idag. De får sina poäng gratis, de salstentar inte och de har nästan inget att läsa. Pluggade socialpsykologi med dem då våra kurser sammanstrålade. Detta var den absolut enklaste tenta jag skrivit med väldigt enkla tankegångar och bara en bunt kopierade papper som vi skulle läsa. De gnällde och sa att det var den svåraste kursen de haft och gnydde över salstenta. Och att de behövde lära sig. Annars fick de poäng genom att gruppredovisa inför klassen, helt sjukt.

Sedan så ja, de bara hittar på egna regler och folk skadas. De lär sig på kursen att alla kan skaffa pengar utan dem. Att de alltid kan låna. Att de aldrig kan svälta. Helt sjukt, har själv svultit. Fattar inte att de utbildas till att bli svin.
Citera
2025-02-08, 20:22
  #16483
Medlem
Kexet65s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Letmebelucky
Hade skolan kameror?

Det fanns ju övervakningskameror på skolan i Trollhättan där Anton Lundin mördade fyra personer så inte helt omöjligt att det även fanns på Risbergska.
Men detta är ju en väldigt stor skola på drygt 1700 kvm (med mängder av korridorer och utrymmen) så även OM det finns så är väl chansen tyvärr rätt liten att man lyckats fånga något av händelseförloppet (men vi kan väl ändå hoppas på detta 🙏 ).
Citera
2025-02-08, 20:24
  #16484
Medlem
zombie-nations avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Malificent
Jag hoppas att de kollar hans dator och digitala spår noggrant. Funderar på varför någon byter från namnet Simon till Rickard? Om det skulle kunna ha med namnens ursprung att göra? Och om det kan ha kopplingar till en eventuell ideologisk övertygelse? Att hans ursprungliga namn, med ursprung i mellanöstern, inte passar in i hans ideologiska narrativ exempelvis.

Ja, han hade väl en dator. Även om han har varit anonym måste man ju se i datorn vad han gjort på nätet om han inte surfat osynligt hela tiden.
Citera
2025-02-08, 20:25
  #16485
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kexet65
Det fanns ju övervakningskameror på skolan i Trollhättan där Anton Lundin mördade fyra personer så inte helt omöjligt att det även fanns på Risbergska.
Men detta är ju en väldigt stor skola på drygt 1700 kvm (med mängder av korridorer och utrymmen) så även OM det finns så är väl chansen tyvärr rätt liten att man lyckats fånga något av händelseförloppet (men vi kan väl ändå hoppas på detta 🙏 ).
Polisen hade antagligen kroppskameror så det kommer gå att lista ut hur många skott som avlossats efter 12.40 (ca) när första Polisen klev in genom ytterdörren.
Citera
2025-02-08, 20:25
  #16486
Medlem
Nej nu ska jag ge mig med att kolla igenom bilderna på MGM, iallafall idag. Här är länkarna till alla album jag snöat in mig på:

https://postimg.cc/gallery/38nhPJq
https://postimg.cc/gallery/VNXRYZ4
https://freeimghost.net/a/noname2.CCOk
https://ibb.co/album/25FTSB
https://postimg.cc/gallery/CMyrWz2
https://postimg.cc/gallery/1PHGqv0

En till konstig grej är att denna bild, laddas upp i flera av albumen under minst 2 olika namn: https://postimg.cc/SYSp9YGw, https://freeimghost.net/i/vghEI, https://ibb.co/qWck1Xz, https://postimg.cc/5QLBwtRZ
Citera
2025-02-08, 20:28
  #16487
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Cooltrayne
Lite så.
Man bygger ett samhälle där ensamma och utslagna människor i stort sett blir isolerade. Sen undrar man vad som gått snett när någon av dem får nog?

Integration är något som alla behöver, inte bara invandrare som flytt hit.
Jag skulle säga att det här är Sveriges stora akilleshäl just nu, och något som kanske t.o.m har potential för att blir en avgörande fråga i nästa val.

Media gör allt för att polarisera samhället, politikernas retorik ligger på samma usla nivå. Dags att vi försöker skapa ett samhälle som alla trivs i kanske?

Ja. Om vi nu är så duktiga på att underkänna folk i skolan, så får det finnas ett sätt att fånga upp vad dessa ska göra och inte döma de till ett liv i utanförskap. Nu vet jag ju förvisso inget om GM mentala kapacitet. Men risken är att han inte alls var så jävla dum, och då borde ju någon fångat upp och frågat sig varför han får underkänt. Det har förmodligen slagit slint tidigt och att folk borde ha uppmärksammat det.
Citera
2025-02-08, 20:28
  #16488
Avstängd
Nu har tv4 gjort en tidslinje över skottlossningarna inne i lokalerna och kan konstatera att sista skottet gick av 12:45, samma tid som insatspolisen gick in.

Det betyder att första patrullen som backade 12:38 gav mördaren 7 minuter att fortsätta mörda.

Hade jag varit anhörig så..
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in