Citat:
Ursprungligen postat av
Enders.Aldebrink
Vi? Vi kan bara gissa. Men det här är för litet för att tro något annat än det som sagts.
Utredarna har nog koll. Och jag tror nog att det kommit fram om det varit fler. Vad finns att dölja i det.
Vittnen hade sagt mer om det vid det här laget. Dom hade helt klart sagt emot i media efter att polisen gått ut med att det var en ensam gärningsman.
Jag gissar dessutom att dom flesta skjutna var inom ett visst utrymme. Han gick inte igenom hela skolan.
Vittnen säger att dom märkt att han tar i dörrhandtagen till dom låsta klassrummen och om det varit låst så blir han ju kvar i korridor eller ursprungligt utrymme som är öppet.
Ja, "vi" som diskuterar här i tråden.
Polisen hanterade verkligen allt exemplariskt, eller hur? Det tog över en timme att ta sig in i byggnaden, och de första på plats var ingripandepoliser, trafikpoliser och en buss med aspiranter. Är det en effektiv insats i dina ögon?
Att ha en sund skepsis mot myndigheter, särskilt i så pass allvarliga händelser, är inte detsamma som att sprida konspirationer. Historiskt har vi sett många exempel där första polisuttalandena inte varit hela sanningen, varför skulle just denna händelse vara ett undantag?
Du verkar helt avfärda möjligheten att det kan ha varit fler gärningsmän. Vad baserar du det på? Vittnesuppgifter är inte alltid entydiga, men om flera vittnen säger att "de skjuter" tolkar du det som ett språkligt misstag. Samtidigt accepterar du rakt av uppgiften att en ensam gärningsman ryckte i dörrar. Hur får du den logiken att gå ihop?