[quote=Kvastfeningen|90943071]
Citat:
Ursprungligen postat av
LawNumberSix
Noll koll, Aspiranterna var inte de som gick in, det var riktiga poliser!
Man kan skjuta i taket, agera, inte backa och låta GM döda fler, men du kanske hellre har 10 döda än 5 döda. Agerar du mot GM så har han ju fullt upp med att svara Polisen.
Jo för du har ju stenkoll..
Jo dom första på plats var poliser/aspiranter på trafikuppdrag. Det är dom som ser gärningsmannen och uppfattar att han skjuter mot dom när dom närmar sig.
Du har ju ingen aning om någon fakta alls i detta fall det märks.
Lyssnar på studio ett reprisen (sr). Intervjun med polisen värdelös ”övertygad att de gjorde allt de kunde”, han visste inte ens vilka vapen som låg bredvid MGM. Är det så j-a svårt att hålla reda på? Har de ingen information ens mellan de poliser som intervjuas. Tips, skriv upp på en papperslapp och vidarebefordra till talespersoner. Polisen verkar totalt sakna samordning.
Undrar vad Peter Springare anser om Örebropolisens agerande.