2025-02-05, 20:10
  #5737
Medlem
Lagopussys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Fibululan
Vad menar Aftonbladet med detta?
” Ett flertal anställda på socialförvaltningen uppges vara saknade efter skjutningen”

Vadå saknas?


Citat:
Ursprungligen postat av zapohd
Det är inte ovanligt att socialtjänsterna har kontor ute på vuxenutbildningen eller liknade platser som håller öppet några dagar i veckan. Orsaken till det är att där finns rätt så många av deras klientel.
Fast det låter helt osannolikt att "flera personer" är försvunna. Som in borta, inte gått att kontakta, inga kroppar funna. Nej det lär ploppa upp fler offer.
Citera
2025-02-05, 20:10
  #5738
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av guderi
Jaha. och sannolikheten för det var vad typ 90%?

Ja inte vet jag, men nu är det som det är…
Citera
2025-02-05, 20:10
  #5739
Avstängd
buhbyes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av blvrbbl
Hade TV4 sagt att han sa allahu ekber då hade alla inklusive dig bekräftat att det stämmer

Sorry

Rasist och terrorist som dödade minst 11 oskyldiga människor. Punkt.

Nej alltså ärligt talat, det är ingen här inklusive du som kan höra vad han faktiskt säger...

Den viktigaste frågan just nu är att vi tar reda på vad den här personen varit med om för något? Vilka omständigheter har han faktiskt vuxit upp under? Och vad är det för trauman han bär med sig för att göra sånt?

Han är säkert en snäll person innerst inne, så vi bör behandla honom nu med silkesvantar.
Citera
2025-02-05, 20:10
  #5740
Medlem
Styrkelyftares avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lugntsimma
Skitsnack att det sägs "ni ska ut från europa' från GM om han inte pratar skånska.
Tv4s ljudexperter jobbar nog för expo och har våta drömmar om att GM ens någongång i sitt liv hört på en ultimat Thule låt.

Fast om gärningsmannen nu inte hade ett främlingsfientligt motiv så är det väl rätt märkligt att han valde att begå brottet på en skola där många studenter har utomeuropeisk bakgrund? Och varför valde gärningsmannen att skona vissa medan andra blev ihjälskjutna? Det kan du försöka förklara.
Citera
2025-02-05, 20:10
  #5741
Medlem
Symboliken i det hela; en medelålders invandrad kvinna de intervjuade sa på knackig svenska att hon gått där på Komvux de 6-8 senaste åren. Vad kostar inte detta svenska samhället? Det verkar finnas hur mycket pengar som helst till vissa grupper i samhället medans andra får sin försörjning helt indragen.

Det är väl kanske det som är GM motiv; Sveriges fördelningspolitik?
Citera
2025-02-05, 20:10
  #5742
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av santos_deville
Han kanske menar att alla lärare ska ut ur Europa?

Eller alla socialtjänstemän?

Både lärare och soctanter är ofta värsta packet, så att skicka ut dem ur Europa låter som en bra grej.
Citera
2025-02-05, 20:10
  #5743
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av nicohulkenberg
Hur kan det plötsligt finnas bilder, semesterbilder och diverse barndomsbilder på GM? Källa?känns som någon lekt med AI.

Nej det finns bilder som någon laddat upp för 11 månader sen och det är ett mysterie.100% inte AI.
Citera
2025-02-05, 20:10
  #5744
Medlem
Han va säkert medlem här på FB.

Han kanske skrev nåt manifest innan.
Citera
2025-02-05, 20:10
  #5745
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Klantgubbe
Han var ej högerextrem.

Jasså? Snubben var ju en klassisk flashbackar-typ.
Citera
2025-02-05, 20:11
  #5746
Medlem
HassanVonEssens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av WhitePw99
Absolut. Bara förnedringen i det hela torde ju vara nog.
Serverar Muhammed ett silverfat i ett land som hans förfäder inte byggt och som han har noll anknytning till historiskt på andra sidan jorden, ett av världens rikaste länder - medan svensken vars förfäder slitit i tusentals år för att bygga ett så bra land inte ens får mat att äta helt godtyckligt för att han sökt "för lite jobb" på en arbetsmarknad förstörd av massinvandring där det går 700 sökande på skitjobb.

Jag har själv varit där när jag var yngre. Fanns inga jobb när jag var 19-20 och de som fanns gick det flera hundra sökande på. Kände precis samma sak.
Dock gick jag ju inte ut och sköt ihjäl massa blattar, men... har ingen empati för någon av dem. Varken vedervärdiga sosskärringar eller ockupanterna från mellanöstern & Afrika.
Hoppas det var målet för vad han gjorde. Don't care. Long overdue.
Beträffande socialtjänstens handläggare är det ett oerhört otacksamt jobb de har. Aldrig någon som tackar dig. Det enda de kan råka ut för är hot och hat. De har sämst förutsättningar i hela landet att skaffa sig en dräglig arbetsmiljö. Jag hoppas innerligt att dådet inte var riktat mot soc. Jag tycker också det är så jävla illa av Sverige att ofta behandla infödda svenskar sämre än invandrare, vilket blir resultatet när invandraren alltid har trumf på hand med en sämre (ibland obefintlig) språkförmåga som automatiskt ger dem en lägre tröskel för att få hjälp. Men det är ännu värre av folk som inte får sina bidrag att rikta hot och hat mot de anställda på soc som är tvungna att följa de jävla regler som finns. Rikta ditt hat mot politiker om du för allt i världen måste projicera, men låt stackars soc-tanter vara. De har nog av skit ändå.
Citera
2025-02-05, 20:11
  #5747
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Hundenmuhammed2
Som du säger så gick han på skolan när han var yngre och nu när han återvände såg han att hela skolan har tagits över av kulturberikare, han fick insikten om att vi svenskar håller på att bytas ut och detta tror jag är anledningen.

Dom flesta var ju muslimer enligt någon imam i örebro som uttalade sig om att han kände dom flesta av offren.
Det verkar som vi har fått en svensk hjälte som gjorde något åt ockupationen, må fler följa din väg rickard och bli en lika stor hjälte som du!

Vilket trams. Inte värt att besvara men han gick där 2021 då det troligen inte var så annorlunda. Varför han kom dit och sköt vet ingen än...
Citera
2025-02-05, 20:11
  #5748
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ironmanfist
niklas.gustafsson@tv4.se

Han är ansvarig för att GM sagt" ni ska ut Europa"
-och alla som skrivit samma i flashback
-det är ju den som uttrycker sådant rasistisk som bör namnges.
alla med rasistiska inlägg här kan ju skriva ut sina egna namn
- när de skriker o skriver samma som mördaren. Man får ta sitt ansvar.
Mördarens ord blev dokumenterat.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in