Citat:
Ursprungligen postat av
AbsolutVodka12
Situationen Ryssland - Ukraina börjar klarna. Ukraina kommer aldrig kunna ta tillbaka det territorium man har förlorat enligt insatta bedömare. Ryssland avancerat bit för bit och Ukraina är pressat.
Trump och Putin kommer mötas inom en snar framtid, och man bedömer att processen kommer inledas med en vapenvila. Fortsättningen kommer handla om kompromisser. Ryssland behåller (delar av?) erövrat territorium, Ukraina går med i Nato, väst släpper sanktioner mot Ryssland. USA och Trump har resurser att pressa fram en långsiktig lösning, och det ser ut som att Ukraina kommer förlora mest.
Så nu ska vi plötsligt öppna dammluckan? Belöna länder och envåldshärskare som invaderar, attackerar sina grannländer? Vi ska belöna bajs-putins massdödande av ukrainare? Att en vrickad despot som bajs-putain tar sig rätten att döda hundratusentals människor i Europa i modern tid - utan konsekvenser?
Vill du verkligen ha det på det sättet? Att det är fritt fram för vem som helst att sätta igång med aggressioner? Eller att ryzzhelvetet slickar sina sår, bygger upp ny militär förmåga för att sedan anfalla Moldavien, Rumänien?
Är du helt dum i hela ditt tjocka huvud?
Och, till sist. Släppa sanktionerna? Det var dummaste jag har hört på år och dag. Varför poppar såna hjärndöda tankar upp i ditt huvud? Ska vi ge Putin medalj också? "Ukrainas befriare"? "Specialoperationernas mästare"?