Citat:
Ursprungligen postat av
MickelMan
Avundas alla som åker på skidsemester, har varit en dröm sen man var liten men det har aldrig blivit av, man har givetvis råd med detta men man får fan åka dit själv och då kan det lika bra kvitta.
Skulle lätt kunna bränna 30k för en sådan resa men då får det gärna vara scooterturer inkluderat i priset.
Det är seriöst inte mycket att avundas, åkte som barn till sälen med familjen ta mig fan varenda vinter och det lär ha varit många sköna tusenlappar farsan la på detta "nöje" helt i onödan.
Vi barn hade större behållning av att gräva grottor i snön än att stå snorig i skidbacken som jag minns det. Har inte en gång i vuxen ålder satt en fot i svenska fjällen så jag såg mig då uppenbarligen mätt på skiten
Råd till föräldrar; sondera vad era telningar faktiskt tycker om upplevelsen innan ni slösar enorma belopp i ett meningslöst försök att imponera på grannarna hemma på gatan..