Citat:
Ursprungligen postat av
Brottar-Bertil
Om du kommit fram till att Anoto är en scam, vore det då inte både rimligare, säkrare och mer givande att trejda i ett seriösare bolag? Det finns ju trots allt ett antal högvolatila aktier där det ändå finns ett riktigt bolag med en bärande idé i grunden, vilket saknas hos Anoto.
Du får nog hoppas på något i den här stilen:
För i slutändan är det ju faktiskt precis så här illa:
Jag har inte kommit på att Anoto är en ”scam” alltså en bluff. Från början var det nog en bra idé men det följdes av otur och kanske en tveksam ledning, vad vet jag. Men här handlar det om aktiehandel - i nutid och inget annat. Få se om man kan hitta dalen, eller botten, på aktie kurvan. Men förr eller senare blir det ett hopp på 50% eller mer, tro mig - jag dricker en sexa vodka till frukost samtidigt med frukosten, såna personer är pålitliga: men lita inte på en nykterist. Så trovärdigheten är stor!
Kikar man lite i närtid så finns risken att aktien dyker lite innan PM:et kanske ner mot 9 öre men jag är på alerten och köper friskt, sen drar den iväg.