Citat:
Ursprungligen postat av
UT64
Ja, och han presenteras också som "jur kand" under fotot där han med vädjande blick tittar på sina medjurister. Som att han vill säga: "-Jag är också nästan advokat och nu är media dumma mot mig så ryck ut till mitt försvar!" Och förstås så håller han upp sin snuttefilt, fotohandlarna, och låtsas att fallet är klart. Och den typen av retorik kunde funka förr i tiden, när internet inte var lika utbrett, folk inte kunde eller inte ville ta reda på saker själva.
Men lyckligtvis är fotohandlarkonfrontationerna samt förhören bevarade för vem som helst att studera vilket förstås gör att Borgnäs inte lurar någon. För kan man få fram något av substans i dessa märkliga förhör så krävs det stor fantasi eller rentav paranoia.
Instämmer. Det är både tursamt och väldigt informativt att fotohandlarnas vittnesmål och svajiga utpekande finns bevarade.
Eftersom tingsrätten och sedermera kammarrätten faktiskt vilade sina bedömningar till största delen på dessa uppgifter från fotohandlarparet, som innehåller alla klassiska attribut av efterhandskonstruktion, kan man idag konstatera vilket formidabelt rättshaveri CdC fallet är.
En skam för ett demokratiskt rättssäkert land. Precis som seriemördaren Quick och mördarbröderna i Kevinfallet.
Hög tid att städa och göra upp även med CdC-fallets smutsiga och pinsamma förnuftsparantes i svenskt rättsväsende.
Låt oss som medborgare i dagens samhället till slut slippa skammen av vad våra tidigare rätts- och samhällsföreträdare ställde till med, när de utan att ha minsta belägg eller bevis gjorde sig till del av ett populistiskt drev. Rätta till, be om ursäkt från högre ansvariga idag och betala skadestånd.
OT
Btw advokat är en titel för den som har ett pågående medlemsskap i Advokatsamfundet.
Många med avlagd jur kand examen väljer att aldrig bli medlemmar i Advokatsamfundet eftersom de sysslar med annat. Man får inte heller vara medlem där om man sysslar med annat exempelvis är anställt som företagsjurist.
Det är kostsamt att varje år betala medlemsavgiften och det finns krav på att man måste gå visst antal kurser varje år. Många som blir pensionärer går därför ur Advokatsamfundet - och får således inte längre titulera sig advokat.
Borgnäs fyller 78 år. Har har en civilekonomexamen, avlagt juridisk kandidatexamen och har examen från journalisthögskolan.
Man kan uppenbarligen hamna helt snett ner i diket och tro att jorden är platt trots många års olika högre studier.