Citat:
Ursprungligen postat av
Viktor79x
Ja det det var du som trodde att folk blev lurade till att bli visselblåsare ja.
Lurade vet jag inte - snarare att vissa kan lura sig själva till att tro. Antingen för att det är spännande eller för att de (vilket jag tror i Grusch fall) har en överdriven auktoritetstro och ser upp till folk som Elizondo o co. Men visst, det kanske finns folk som avsiktligt försöker lura andra att bli visselblåsare också.
Citat:
Ev att dom bara misstagit sig på nåt knasigt sätt. .Även alla tusenrals civilia vittnen världen över.
Nu är du där igen och drar alla över en kam. Jag tror som sagt att det finns en massa olika förklaringar till varför folk tror - eller säger sig tro - på detta.
Citat:
Men hur ser då sannolikhetskalkylen ut för att precis alla dom här människorna har haft helt fel.? Om vi formulerar om.
Samma som för tron på olika religioner, livet efter detta, nyandlighet etc etc. Dvs det saknas helt faktorer att lägga in i beräkningen.
Citat:
Tänker att det faktiskt räcker med att bara blysamma 01% har rätt för att dom som gapar "ZERO Evidemce" - har haft helt fel hela sitt liv. Eller?
Ja, om målet är att bevisa att vi besökts av utomjordingar så räcker det med ett enda bevisat fall. Fast det skulle förstås inte behöva innebära att skeptikerna behöver ha haft ”helt fel hela sitt liv” rörande alla andra fall och påståenden - så även här verkar du ha svårt att skilja svart från vitt och inte dra alla över en kam.
Citat:
För NHI är väl inte här bara pyttlitegrann isåfall?
Varför inte? Det skulle väl vara fullt teoretiskt möjligt att jorden endast besökts en gång av en NHI?