- SE stod och talade med väktarna i receptionen på Skandia i närheten av mordplatsen när skotten föll. Check!För en lite slarvig betraktare är nog just den överväldigande mängden av "bevis" mot SE ganska övertygande. Det är jag böjd att hålla med om.
- SE kan som GM vänt sig om i trappan och på DBG. Det tyder på att GM-SE led av kontrollbehov. Bara GM-SE kunde vända sig om i flykten (Om SE inte var stel i nacken efter att han bröt den före mordet.) Check!
- SE kan ha haft hala skosulor och det kan GM också haft. Hala skosulor var unikt för SE och bara hala sulor kan halka på isfläckar. Check!
- GM hade stickad mössa, keps eller var barhuvad enligt vittnen. Bara GM-SE passar in på det signalementet. (SE kan ha bytt eller tagit av sig huvudbonaden.) Check!
- GM hade ett mörkt plagg på sig. Bara GM-SE har denna egenskap i Stockholms innerstad på mordnatten. (När GM-SE åkte med Wessléns taxi till Häggviksrondellen efter mordet hade han bytt till en beige poplinrock.) Check!
- SE hade en ljus rakad hakspets. Bara GM-SE rakade hakan i Stockholm februari 1986. Check!
- SE kontaktade polisen och lämnade sitt namn och sina kontaktuppgifter till polisen efter mordet. Det kan bara mördaren ha gjort. Mördaren måste vara ett av de kända vittnena nämligen. Check!
-GM-SE åkte två veckor efter mordet till Åland och lämnade ett bestående intryck och sitt namn i en expressenläsande kvinnas klädbutik. GM-SE hade då lånat en funkisdotter och var i sällskap med en kvinna som spelade han fru. Bara mördaren bör kunna uppvisa detta beteende efter mordet enligt kvinnan med butiken. Check!
- GM-SE lånade en bil av "fel" märke och klädde ut sig i en blå "smaloverall" då han dumpade mordvapnet under isen på Långtjärnen utanför Hedemora. (SE kan ha ärvt en isborr från sin far som denne köpt i Indien när han vinterfiskade där.) Check!
- GM-SE förfalskade sitt DNA då han postade bekännelsebrev med fel handstil från Norrtälje. Check!
- GM-SE tvingade sin fru (under vapenhot?) att spela full och ringa polisen från stugan i Idre och lämna ett falskt alibi att mördaren stigit in i en bil på Snickarbaken efter mordet. Check!
- SE var moderat. Bara en moderat kan ha skjutit OP. Check!
- Den påhittade GM-SE pekades ut i en tendentiös och osannolik bok som GM 32 år efter mordet och 18 år efter sin död. Boken var jättetjock och innehöll LÖSNINGEN på MOP. Det är den enda bok som "verkligen" pekar ut en GM i MOP. Check!
- Inga andra GM har vad "modern forskning" slagit fast misstänkts för mordet, innan SE blev huvudmisstänkt. (Den senaste påhittade "lösningen" är alltid den bästa!) Check!
Du måste vara medlem för att kunna kommentera