Citat:
Ursprungligen postat av
Theicebear
Klart jag har men kan fortfarande inte få in i min hjärna att folk försvar dessa individer helt sjukt.
Du tror alltså att det inte stämmer att dessa personer har chattat sexuellt med vad de tror är barn och stämt träff? Du menar alltså att det är ett påhitt ifrån dumpen?
Visst, det går kanske hitta ett fåtal inlägg i tråden där vissa individer de facto försvarar gäddorna men den absoluta majoriteten av inläggen kritiserar ju dumpens tillvägagångssätt och allt vad det innebär, det måste man kunna skilja på.
De individer som faktiskt är farliga för barn är i majoriteten av fallen personer i barnens närhet, vänner, bekanta, och i vissa fall även föräldrar och släkt. De som huserar på internet och som utgör den största faran, särskilt när det gäller den åldersgrupp dumpen riktar in sig på, är de som ofta utger sig för att vara jämnåriga eller som får barnen att göra saker mot sin vilja via utpressning. Dessa utgör en väldigt liten del av dumpens gäddregister.
Så därför är det extremt tveksamt om dumpen med sitt tillvägagångssätt överhuvudtaget räddar fler barn än de stjälper då man även måste ta i beaktning hur gäddornas familjer och barn påverkas av uthängningarna, det är definitivt ingen liten siffra det handlar om och detta handlar om
verkliga barn, inte fiktiva och i många fall orealistiska scenarion.
Lägg sedan till det faktum att flera organisationer och individer som faktiskt på riktigt gör nytta för verkliga utsatta barn tar avstånd från och kritiserar dumpens metoder. Dumpen har ingen utbildad personal och använder som sagt väldigt tveksamma tillvägagångssätt. De gånger som dumpen faktiskt lyckas hitta individer som på riktigt är farliga för barn så utsätts dessa för en stigmatisering utan dess like, vilket man kan förstå att en del kan tycka är rättvist. Problemet är att barnrättsorganisationer och experter i de här frågorna menar att den graden av stigmatisering är väldigt problematisk av två anledningar.
Dels så menar man att de på grund av detta blir mindre benägna till att söka hjälp och dels så kan det göra att de faktiskt blir farligare för barn än vad de tidigare var. Dels för att de inte vill söka hjälp och dels för att de förlorar alla sociala skyddsnät och når botten. Jag tror de flesta kan räkna ut att sådana individer kan fatta väldigt dåliga beslut.
Detta var det som gjorde att jag ganska tidigt tog avstånd från dumpen som organisation men nu de senaste månaderna så har ju mängder av andra saker framkommit som gör att kritikerna fått ännu mer vatten på sin kvarn; samarbetet med Impulskollen, påståenden om utpressning, alla självmord, kritik från rättsväsendet, kommande rättegångar, hur fiskarna mer eller mindre groomar utvecklingsstörda, missbrukare och personer med psykisk ohälsa. Som sagt, det är nog mer märkligt nu att vissa fortfarande
inte kritiserar dumpen.