Citat:
Ursprungligen postat av
Dr Tinnitus
Tack för kramarna…
Hur många oskyldiga skadas och dödas det helt oprovocerat i trafiken varje år, och har vi samma oroliga halvt hysteriska och vansinnigt spekulativa trådar om det var gång det sker….?
Sätt gärna det i relation till eländet med gängkriminaliteten etc
Det är sjävklart oerhört tragiskt det som skedde på ICA, men som jag sa, psykfall etc har i alla tider begått bestialiska övergrepp och dråp etc. Men trots att det ökat på senare år så är det extremt liten risk att drabbas. Det är extremt mycket större risk att råka illa ut i trafiken.
Tack för din helt oväsentliga jämförelse, vi har en nollvision vad gäller dödfall i trafiken.
(Förutom nollvision vad gäller babbar i Sverige)
Så vore det på sin plats med en nollvision vad gäller dödsfall på grund av oprovocerade vansinnesdåd.
Ett första steg är då lämpligen att vi inte agerar så som vissa pissliberaler vill (och som vi gjorde med invandringen) och blundar för problemet.
Steg två är förslagsvis att återöppna mentalsjukhusen och skapa ordning och lugn i samhället för vanliga medborgare.