Citat:
Här måste jag tyvärr hålla med användaren du citerar. Trodde själv inte det var sant men en klasskamrats mamma blev orosanmäld då läraren frågat barnen om deras föräldrar skällde på dem och en av grabbarna svarade ”ja”. (De var 7 år då). Då hade han fått sitta i enskilt samtal med kurator som sa att föräldrar aldrig får skälla på sina barn och att om de var så var han tvungen att berätta det för henne.
Han tyckte inte att det var nån big deal och sa att hans mamma skrek på honom ibland.
Skolan orosanmälde. Tjänsteman på socialtjänsten öppnade ett ärende och förklarade för föräldern att skrika på sitt barn är likställt med psykisk misshandel. Hon fick vidare gå något program tillsammans med föräldrar som misshandlar sina barn (på riktigt!). Hon var till en början bara paff men under tidens gång bröt hon ihop när hon förstod konsekvenserna av att finnas med i ett socialregister och stigmat på orten av att ha blivit anmäld.
Hon gick då privat till en psykolog och skulle bearbeta det hon varit med om. Psykologen frågade: ”Men skriker du på ditt barn?” Varpå hon svarade:” Ja, det händer väl?”… då fick hon till svar: ”Då har jag en skyldighet att göra en orosanmälan till socialtjänsten. Det är min skyldighet. Skrika klassas som misshandel” och så anmäldes hon ånyo.
Jag har pratat med den här föräldern och hon verkar bara ha varit helt ärlig och helt vanlig. Har aldrig hört henne skrika. Hon ryter väl i när hennes son ballar ur ibland.
Men gör man det så har myndigheter en skyld vet enligt lag i uppgift att utreda detta.
Kan berätta att en sådan utredning tar ca 4-8 månader innan den är klar.
Nej, den här pojken var inte fråga om LVU. Men det fick andra allvarliga konsekvenser.
Kan berätta om liknande fall där man satt barn i sk.”skydd”. Där behöver man inte beslut om LVU och behöver då heller inte nämna att barnet tagits ifrån sina föräldrar en tidsperiod eftersom det inte funnits ett officiellt beslut om sk.”skydd”, där kan de hävda att föräldrar frivilligt gått med på att barnen bor i familjehem eller liknande. Men vi struntar i det här. Då kommer vi utanför tråden.
Fokus här är skolpersonal. Och fokus är att skolpersonal har också väldigt små utrymmen för disciplinära åtgärder. Även om jag gissar att deras ramar är något större än föräldrars idag.