Citat:
Ursprungligen postat av
Mia-Rovy
Datanörden automatiserar ekonomens jobb
Är inte ekonomer i typ topp 10 av de mest hotade jobben i ungefär alla listor man kan finna?
Datanördens jobb går att automatisera med, men ekonomen kommer att ryka långt innan dess
Vem fan behöver en ekonom? De flesta ekonomer finns bara för att det är lagkrav på att det ska finnas en juridisk ansvarig människa (för att politiken är som alltid föråldrad). Men jobbet i sig kan automatiseras på ett fingerknäpp — av en datanörd.
Men för datanörden är det ett verktyg, skapat av datanördar.
Hur man än vrider och vänder på det så kommer datanörden att bli vinnaren, i alla fall mellan dessa branscher. Datanörden gör liksom ekonomens jobb, genom att automatisera det. Hur många organisationer hade anställt ekonomer - om det inte vore för lagar som de ser ut idag?
Välj inte ekonomutbildningen, efterfrågan på det är helt konstgjort.
Behöver världen fler ekonomer? Nej. Absolut inte. Deras jobb är enkelt att automatisera. Det är bara den förlegade juridiken och politiken som är efter
Behöver världen fler datanördar? Ja. Absolut, och bland annat för att automatisera ekonomernas jobb. I slutändan räcker det med ett enda program för att gör ekonomernas jobb, i all evighet framöver.
Visst kan program ha fel/buggar, men tror du att ett företag då anlitar en ekonom om och om igen i all evighet? Eller en datanörd för att en gång för alla fixa det? Vem hade du själv anlitat?
Jag kanske inbillar mig men känns som att ekonomer har funnits i överflöd ett bra tag. Tror däremot om man får bra betyg och har ett stort driv kan man komma långt. Tänker generellt att ekonomi studenterna som har svårt att få jobb efter examen är sånna personer som har medelmåttiga betyg och har valt det sociala över studier. Jag menar inte att det sociala inte är viktigt, med i slutändan behövs bra betyg för att komma in på en bra arbetsplats och ett driv.
Den stora frågan är om jobben som en ekonom tar är givande eller hjärndödande är personer inom yrket nöjda eller missnöjda. Känner ingen i min närhet så kan inte fråga, men har fått uppfattningen av att det är ett ganska bekvämt jobb och att det inte snålas med långa bruncher.