Citat:
Ursprungligen postat av
mutemute123
Men inga bevis läggs ju upp i tråden om vad Jocke blir anklagad för.
Jag behöver inte läsa på jag litar på det Jocke säger, men tanke på hur hans bror har uttryckt sig så är jag inte förvånad att polisen agerar men tanke på vilka hans bror sa att han beblandade sig med.
Vad är det du vill ha bevis för? Om du, Joakim eller era andra kompisar sitter och påstår att Joakim har polisbeskydd då är det er som bevisbördan ligger på, vi andra kan inte bevisa att något inte existerar.
Att ett enskild hot inte kan bli grov kvinnofridskränkning hittar du bevis på i den lagen, där står det väldigt tydligt vad som krävs för att en sådan dom ska utdelas. Men du litar väl som vanligt mer på den store Joakim Lundell än svensk lagstiftning?
Att Joakim, Jonna, Lisen, Anjo, Angelica och book vittnat om Julias bristfälliga föräldraskap finns det självklart också bevis på, eftersom det ligger uppe på internet till allmän beskådan. Hade de inte gått ut med den informationen hade ingen vetat om det, det ligger bara på dom och ingen annan.
Så vad är det som jag påstått som det inte finns några bevis för?
__________