Citat:
Ursprungligen postat av
Yungvidziboi
Haha snubben var alltså högerextrem själv.
Man ska vara försiktig med att roppa på islam hit och dit, denna snubben var inte ens muslim
Må alla döda vila i frid, och må alla skadade klara sig. Mina tankar går till deras familjer och nära och kära.
Verkar så. Men man ska ha klart för sig att den här typen av terrorangrepp mot civila, som inte är riktade mot personer av en religon, bakgrund eller politisk inriktning är ett modus som, jag vill säga uteslutande men kan finnas något undantag, använts av jihadister.
Vad som drivit GM den här gången ser jag inte som uppenbart. En möjlighet är att han var så kallt beräknande att givet hans saudiska bakgrund så förstod han att detta skulle tas som intäkt för en mer restriktiv invandringspolitik, särskilt från länder där det finns islam.
Jag följer inte debatten i Tyskland, men ser man hur det ser ut på X och här på Flashback så är det väl inte omöjligt att han faktiskt lyckats, om det är så att motivet var likt beskrivet ovan.