Citat:
Ursprungligen postat av
Landsfadern
Hade det varit rena osanningar borde antingen Matilda själv eller företaget gått ut och förnekat detta med bestämdhet och direkt tagit kontroll över situationen. Nu är det en kombination av generiska svar och locket på. Håller med om att man inte ska lite blint på en sida, men i det här fallet står ord mot tystnad och det säger väldigt mycket. Man ska även veta att Aftonbladet helt säkert har gett henne en chans att kommentera uppgifterna också innan dem publicerat.
Oavsett vad man tycker om henne så hoppas jag hon har bra stöd omkring sig, för det här kan bli brutalt. Så som läget är nu tickar hon alla boxar för att bli cancelled.
Är inne på samma spår,
även om jag tror att det kan förekomma ord mot tystnad även när den beskyllda är oskyldig.
Eller snarare jag vet att det förekommer. Är sannolikt ganska vanligt tom. Man kan ju inte styra all skit som andra väljer att slänga.
Om man t.ex utsätts för förtal så kan det vara så jobbigt att bemöta det att man bara hoppas att det skall försvinna. Man vill inte själv göra det större genom att prata om det.
Här kan det kanske vara annorlunda dock då det redan är väl utslussat förtal/eller sanning till massan. Här borde man kunna neka till konkreta påståenden.
Ex. Har du skrikit på anställda? Svar nej.
Sedan så håller jag med om att sånna här drev är obehagliga. Tror inte heller skulden ligger hos en person utan mer sannolikt en grupp personer. Affärsvärlden är nog rätt hård.