Citat:
Ursprungligen postat av
Halleluwah
Luigi Mangione är misstänkt för ett mord och hyllas av många som en hjälte, eftersom allmänheten tror att det är han som begått dådet. Grunden för hans hjältestatus är alltså att han anses vara skyldig.
Men om Luigi hävdar sin oskuld, och juryn – mot all förmodan – finner honom ”not guilty”, blir det då inte ännu mer absurt att han fortsätter betraktas som en hjälte? Folket hyllar honom som en mördare i deras tjänst, trots att både han själv hävdar sin oskuld och rättssystemet klargör att han inte kan bindas till brottet. Ska de verkligen gå runt i T-shirts och kepsar med Luigis ansikte tryckt på, hylla honom som en hjälte och envist insistera på att han ljuger – att han visst gjorde det? Välkommen till Bizarro World!
Skulle han mot förmodan frikännas skulle han troligen inte ha hävdat sin oskuld ändå. Han skulle erkänna
dödandet, och hävda att han har ett giltigt försvar eller ursäkt för detta agerande. Av det vi vet har han inte detta enligt lagen, så det skulle hänga på att minst en välvillig jurymedlem skulle hitta detta, eller av annan anledning rösta emot all bevis som läggs fram.
Sedan har jag redan förklarat för dig att rättssystemet aldrig klargör att någon inte kan bindas till ett brott. Systemet kan inte heller döma någon till "oskyldig". I många straffrättsliga fall är inte den åtalades skuld i fråga, utan frågan är om det finns tillräcklig bevisning för att fälla personen.