2024-12-02, 11:17
  #25
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av DonCarlo
Kan ju omöjligt vara brist på jobb nu när Sverige ser ut som det gör

Det finns massor av göra med samhället, men resurserna att betala för det är begränsade.

De flesta jurister jobbar inte heller som advokater.
Citera
2024-12-02, 11:18
  #26
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av --a
Det finns massor av göra med samhället, men resurserna att betala för det är begränsade.

Har statskassan redan sinat?
Citera
2024-12-02, 11:19
  #27
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av DonCarlo
Har statskassan redan sinat?

Det vet jag inte, men det är rätt mycket konkurrens om jobben inom rättväsendet och uppdrag som försvarare.
Citera
2024-12-02, 11:22
  #28
Medlem
Sidhellacopters avatar
Eftersom det nu vräks ut jurister från små.landsortshålor så är marknaden mättad. Lätt att komma in och lätt att få examen. Det är så lätt att få examen att tom babbar från förorten klarar det. Och deras kusiner håller brottsligheten igång så de blir advokater och får förordnanden mot att de smugglar brev och mobiltelefoner. Bara åklagare och domare som har status numera. Fortfarande lite blattar där eftersom de behöver vara tingsmeritersde.
Citera
2024-12-02, 11:23
  #29
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Stygotius
Visst får man svar, men svaren på lite mer komplexa juridiska frågor är felaktiga eller undermåliga. Dagens AI är inte ens nära att ersätta en svensk jurist. Däremot kan en jurist delvis använda AI för att bli effektivare i sitt jobb.

Även enkla frågor får svar med en massa felaktiga påståenden i, och dessutom formulerade som att AI:n är tvärsäker på svaret.
Citera
2024-12-02, 11:35
  #30
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av kristofferG
Sitt ting, eller har du för dåliga betyg? 15 % AB bör ju räcka åtminstone till Kiruna...

Varför skall man kasta bort 2.5 år på ting när man kan bli advokat på 3 år?
Citera
2024-12-02, 11:37
  #31
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av snitcho
Juristprogrammet har blivit en dussinutbildning med program på sju orter där tusentals examineras varje år. På tok för många jurister för de kanske årliga kanske 2-300 tingsplatserna. Det är inte längre svårt att komma in på juristprogrammet och inte heller att ta sig igenom med godkända betyg (att släpa sig genom med B har aldrig varit så svårt). Men med ett så stort överskott kommer majoriteten sluta som handläggare på typ CSN, FK eller kommun. Eller på "juristbyråer" eller juristavdelningar på mindre bolag. Den stora vattendelaren är höga betyg och helst att sitta ting. Ting är en nyckel in i rättsväsendet och alla som får chansen bör ta den. Har man raka AB eller rätt kontakter kanske man kan ta sig in på en välrenommerad advokatbyrå utan ting, men då är dörren för en jäkla massa bra statliga jobb stängd.


Låter bra - då finns det jobb o juristjobb till alla som tar examen - satsa på juristprogrammet gott folk
Citera
2024-12-02, 11:44
  #32
Medlem
Computerzs avatar
Ända sen man expanderade juristutbildningen till Umeå, Örebro och Karlstad har kvalitén sjunkit markant. Det krävs knappt över 1,0 på högskoleprovet och med alla glädjebetyg från gymnasiet kommer både kreti och pleti in på dessa utbildningar idag. De här universitet har dessutom svårt att rekrytera kvalificerade lärare till sina juristutbildningarna vilket ytterligare försämrar utbildningens kvalitet. Det var dumt att öppna programmet på dessa lärosäten. Bättre i stället att samla den juridiska kompetensen till färre och större miljöer och säkra kvaliteten i både forskningen och utbildningen.
Citera
2024-12-02, 12:00
  #33
Medlem
Orm Ondes avatar
Det är inte särskilt konstigt om nyexaminerade jurister me4d slätstrukna betyg har svårt att få arbete.

Det är billigt att utbilda jurister och därför har det införts juristutbildningar överallt på de mest obskyra "universitet" och högskolor. Det leder naturligtvis till att det blir ett överskott på jurister. Tyvärr har universitetsutbildningar på senare år använts mer eller mindre som en arbetsmarknadspolitisk åtgärd av diverse regeringar.
Citera
2024-12-02, 12:02
  #34
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Gosif
Skillnaden är att detta är annat. Innan chatgpt kom ut fick ni själva titta i lagboken efter diverse svar. Nu skriver du bara in en fråga o får svar..

Ja, svar får man men långt ifrån alltid rätt svar. Så man måste ändå kolla upp svaret. Sen är det ju sällan lagboken ensam ger en fullständig bild.

AI kan säkert hjälpa till att plocka fram relevanta rättsfall att läsa på så man slipper den delen och spara en hel del tid men den bör inte låtsas göra hela jobbet...
Citera
2024-12-02, 12:32
  #35
Medlem
Det känns som den linje var och varannan ungdom/äldre nu pluggar, eller söker till. Nästan så att hela blir en statussymbol, snarare
än något diverse människor är kvalificerade för att göra bra arbete som. Men men..
Citera
2024-12-02, 12:43
  #36
Medlem
Låter inte som något speciellt direkt, känns ganska rimligt. Så var det också när folk jag kände sökte jobb som färska jurister för 25 år sedan. Jag kan inte riktigt köpa "blivit" i din ts. För mig låter det normalt. Snarare så att du blivit lite lurad om någon sagt att det skulle vara enklare än så här.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in