Citat:
Ursprungligen postat av
henrikofsweden
Den här hypotesen tycker jag är svår att få ihop med hur han beskrivs när han kommer in på skandia.
Hur ser du på det?
Tack för ditt inlägg om det 4 punkterna för SE så som GM. Uppfriskande för diskussionsklimatet att en skeptiker beskriver det som kan tala för.
Kanske Dalulven kan göra en lista på 4 bästa punkterna mot SE som GM.
Sedan en fredspipa på det

Ja, förstår vad du menar. Man hade ju önskat att beskrivningen av honom från väktarna var än mer tydlig och omfattande, den lämnar ju en del att önska. Svårt att veta om han "bara" för aningen psykiskt medtagen och/eller fysiskt medtagen? Var han fysiskt medtagen ringer ju varningsklockor.
Jag kan tänka mig att han under sina många minuter i periferin eldade på en chock omkring det han sett, man skulle rent av kunna kalla hans tillstånd för "behärskat chockat", när han anlände. Och det ser jag som fullt begripligt, dels för att de var en traumatisk upplevelse, och att det som krydda på moset var statsministern som var offret. Det skulle nog få de flesta att skaka till. Är man dessutom en i grunden känslig och skör figur (som jag tror SE var), kan en medtagenhet bli än mer påtagligt. En spekulation.
Ja, Dalulven får gärna presentera sin topp 4. Det vore intressant att läsa.
Fredspipor är bra pipor, men jag skulle även nöja mig med en färsk lakritspipa. ;-)