Citat:
Ursprungligen postat av
Krakatoa
Eller hur. Jag gick in på TroBo och vet inte om jag gjorde nån galen sökning men hur jag än försökte hittade jag inga lediga lägenheter:
https://ibb.co/Sx1smLp
Precis, det finns inte ett skvatt.
Carl-Fredrik måste, medan han har tid, släppa sin emotionella investering i sin YouTube-karriär. Han måste se verkligheten för vad den är, och inse att även om han
vill livnära sig på att vara en känd "influencer" så
kan han inte göra det. Det är få förunnat, och de flesta lyckas aldrig. Han måste såhär 10 år in inse att det här inte var vägen för honom. Oavsett om det i perioder trillat in lite pengar på det, så får han slå ut det på alla år han varit aktiv, och se det orimliga i sina prioriteringar. Då han under hela den här tiden varit en förälder med ett långtgående ansvar att försörja sin avkomma.
Så fort Carl-Fredrik släpper YouTube-karriären kommer saker att lösa sig. Om man är två och gifta med varandra, då kan man gå runt bra på två löner, även om båda i sig inte har särskilt välbetalda jobb. Att boendesituationen ser ut som den gör i den där familjen beror
ENBART på Carl-Fredriks prioritering av att sitta hemma och filma sig själv hela dagarna för att han tycker att han ska jobba med det. Det är ingen normal pappa som beter sig på det sättet. Therese måste lära sig se det, jämföra sig med sin kollega från hemtjänsten som har en man som jobbar med att anlägga vägar. De har köpt en villa i kommunen, trots att de är vanliga arbetare. Men det går för att man är två. Carl-Fredriks och Thereses situation är väldigt udda för att vara två föräldrar som är gifta med varandra och en bra bit över 30 år gamla, och detta är helt Carl-Fredriks förtjänst eftersom han vägrar att jobba med vanliga saker.