Citat:
Ursprungligen postat av
Anna-Kinberg-Neger
Det ska nu vara 8 stycken personer som begått självmord efter att ha blivit uthängda på Dumpen.
Är det någon som vet vilka gäddor det rör sig om? Nummer?
Jag antar att de är bortplockade från sidan?
Rätt galet att detta fått fortgå när det nu nästan är uppe i 10 personer som tagit sina liv på grund av Dumpen. Sedan ska den där Sara och Patrik leka någon form av moralens riddare, samtidigt som de nu har orsakat nästan 10 människor död.
Det argumentet håller ju inte riktigt eftersom pedofiler också tar livet av sig när de avslöjats av polisen också, senaste exemplet är väl dagispedofilen i Dalarna som lade sig på järnvägsspåret efter att ha blivit förhörd av polisen.
Minns också ett fall från Arvidsjaur eller Arjeplog som tog livet av sig efter att ha blivit tagen av polisen, kommer ihåg att polisen i tidningen kommenterade att självmord nog var ganska rationellt i ett sånt läge.
Så menar du att polisen ska sluta med att lagföra pedofiler eftersom de kan ta självmord om de avslöjas??