Citat:
Ursprungligen postat av
Headbanging
Faktum är att på 60 och 70-talet kunde mammor som fått tvillingar få hjälp några timmar varje dag. Jag kan iofs tycka att den här mamman också kunde fått det.
ja varför inte? Det handlar ju bara om att hon ska få sova ut. Är det två föräldrar kan man ju åtminstone sova i skift, men en ensam mamma som dessutom ska amma samtidig blir fort dränerad på energi.
Man blir förvånad hur fan det står till i hjärnkontoret hos dagens socionomer. Något barnperspektiv verkar helt saknas i deras trånga skallar. Skicka små barn 30-40 mil bort för att mamman ska få återhämta sig? Det kan bara inte vara möjligt... men jo. Man upphör aldrig att förvånas hur sjuka människor det är som kapat våra sociala myndigheter.
Citat:
Ursprungligen postat av
Headbanging
Det är en mardröm att vara ensamstående mamma till två bebisar med kolik.
Precis... och det vet alla som känner föräldrar till tvillingar. Det är riktigt jäkla jobbigt i början när de är spädbarn, även för två föräldrar som sköter om dem. Ofta tar de hjälp av sitt nätverk för att få ihop vardagen åtminstone i början.
Citat:
Ursprungligen postat av
Headbanging
Det hade nog varit billigare och orsakat mindre lidande. Om det nu bara beror på att hon inte klarar av situationen med barnen just nu och har varit och kommer att bli normalfungerande igen.
Bra att du inser det iaf.... Inte alla av dina vänner i denna tråd verkar göra det.