Citat:
Ursprungligen postat av
Snapcount
..och sedan en lika intressant fråga : Vad skall Ryssland med
mera naturtillgångar ?
Skulle blivit betydligt billigare och fiffigare, att få ordning på det "egna torpet" och exploatera det man redan har. Nu sitter man med ekonomiska sanktioner och arbetskraftsbrist. Samt pantsatt det egna landet till Xi att casha in.
Nä, det handlade främst om att införliva Ukraina i Ryssland. Få bort Ukraina ifrån historieböckerna. Sedan kommer det ekonomiska..
Bra poäng och inlägg där. Tror Africagonzo spelat för mycket civilization och missat helt att det är betydligt billigare nuförtiden med frihandel än att kriga till sig resurser vilket resulterar i en djup isolering, sanktioner och ett kostsamt krigsäventyr som sliter hårt och brett på samhället.
Som du säger saknar inte Ryssland direkt resurser utan saknar expertis och kompetens för att förädla och förvalta dessa resurser och nu har man gjort sig ovän med väst som tidigare försåg dem med detta.
Även Nato är en undanflykt, varför skulle en stor kärnvapenmakt som Ryssland vara rädd för Baltikum, Polen och Rumänien?