Citat:
Ursprungligen postat av
Rodrigo
Undrar om demokraterna kommer lära sig något av det här. Då syftar jag mest på att man måste ha en kandidat som ÄR någon för att fronta alltihop. Det fungerar inte längre att ha en mediatränad person som fått ett tydligt manus och träning vad man ska säga.
Det spelar ingen roll om man framstår som bra, är kvinna och har etniskt fördelaktiga attribut eller vilka saker som nu är så viktiga för dem. Du måste vara en människa med egen vilja och ha någonting mänskligt vare sig det är bra eller dåligt. Man kommer inte undan med fejkskratt och klyshor, eftersom traditionell media inte längre har makten för att täcka upp för sånt längre och bestämma spelplanen.
Trump är redan ett ökänt varumärke och hon startade i rejäl uppförsbacke efter Biden.
Snarare mäkta förvånad över enorm uppslutning på så kort enormt kort startsträcka och hon var absolut inte så kass som Maga försöker göra gällande.
Det är ren Propaganda eftersom jag följt hennes rallies per video och hon växte stort.
Hon presenterade ekonomi. Trump kom aldrig med nåt svar om prislapp.
Hon presenterade insatser för barnfamiljer, summor och planer.
Han började prata om att äta katter i debatten och svamla nåt så anskrämligt.
Det är även double standards - extremt mycket bullshit passerar när det kommer till Trump.
På rallyt i Madison Square Garden stod en barndomsvän till Trump och vevade med ett krucifix och skrek att hon var djävulen och antikrist.
(Det visade sig sen att han var en sopgubbe från NY som nyss bekantat sig med Trump..)
En annan inbjuden speaker betecknade Harris som prostituerad med sina hallickar.
På utsidan köpte Maga T-shirt beskrev Harris som "Hoe to Joe". De gick som smör.
Han dansade irrationellt i 40 minuter som ett miffo och avrundade med att suga av ett stativ till en mikrofon.
Jag hade gärna läst rubrikerna om detta gällt Harris och kampanjteamet.