Citat:
Ursprungligen postat av
Cub77
Jasså? då har jag missat något - tycker själv varje företag jag ser har t.ex. kläder med sitt företagsnamn på.
så vad gör en bra säljare enligt dig?
Det framgick ju verkligen inte av trådstarten vad det var du tryckte, men du trycker alltså på kläder och tyg fattar jag det som. Jag vill inte verka dryg, men om du i din trådstart på ett anonymt forum inte klarar att specificera i ditt första inlägg vad du faktiskt säljer så har du lite att jobba på. Det finns inte en chans att vi som läser här ska veta vad det är du trycker och på vilka material.
Vidare till säljaspekten. Det finns flera företag som erbjuder det du gör, bland annat Tingstad, som är en hyfsat stor aktör på marknaden. Även Fristad går att beställa med eget tryck och de levererar kvalitetsarbetskläder - vilket de större aktörerna vill ha. De vill ha kläder som tål massvis med tvättar och som tål tuffa tag. Detta gäller allt från matbutiker, IKEA, lager, spedition osv.
När du då jobbar mot större företag så vill de ha kvalitetsgarantier, att kläderna klarar av det som ovan nämnts samt att de även är godkända enligt EU.s importlagstiftning och inte bara något "kinaskit" som inte är verifierat. Dessutom så vill företagen ofta ha bra passform. Vidare så är det ju så att företagen ofta har etablerade vägar som de redan använder med befintliga leverantörer. Det är nog inte omöjligt att slå sig in på marknaden, men det lär inte vara lätt.
Sen är det ju varierande från respektive arbetsgivare om hur mycket kläder de behöver köpa in, det beror ju på hur stor personalomsättning de har och om de ska byta "outfit" vilket sker med några års mellanrum hos många företag.
Men rent generellt så är de bara intresserade av att då köpa bra plagg som håller många tvättar och som utöver det tål tuffa tag. Dessutom är det inte intresserade av att "lalla med en random säljare" utan de vill ha resultat. Det du kan göra är att sända ut reklam till företag du tror kan vara relevanta som kunder, erbjuda dig att komma för att demonstrerar kläderna och därefter erbjuda dem en offert.
Ingen, förutom möjligen mycket små arbetsgivare och föreningar, är intresserade av att köpa in enkla t-shirts med tryck och tveksam kvalitet. Dessutom finns massvis med leverantörer även för denna grupp.
Men lycka till i alla fall.