Citat:
Ursprungligen postat av
Master.Palm
Så vad säger Flashback är Trump den mest korkade Presidenten/Presidentkandidaten någonsin?
Jag visste att det var du som startat tråden redan innan jag klickat på den. Rubriksättningen säger allt. Du blir bara mer och mer obalanserad för varje dag nu när du börjar inse att Trump kommer att vinna klart.
Trådstarten är givetvis trams. Trump är varken korkad eller farlig. Man blir inte stormrik OCH USAs president genom att vara korkad. Däremot är Trump inte politiker i grunden. Det har genom åren i politiken varit hans stora styrka. Trots att han är miljardär så är han likeable på ett sätt som sådana som Kamala Harris och AOC inte är helt enkelt eftersom han är mänsklig. Han säger ibland saker som kunde formulerats annorlunda. Han ger massmedia mycket onödig ammunition. Gör det honom korkad? Nej. Återigen, det finns en folklighet och en igenkänningsfaktor hos Trump som även vanligt folk kan känna trots att han är en miljardär född i en helt annan samhällsklass än 99% av alla andra. Att han inte är mediatränad att kunna prata i tio minuter men ändå inte säga någonting ger snarare intryck av ärlighet än av dumhet. Lismande slippriga politiker som flinar framför kameran behöver vi inte fler av.
Gör hans obetänksamhet honom farlig? Återigen nej. Först och främst är han ingen diktator. Trump är en del av en organisation som driver hans politik. Det är inte Robert Mugabe vi pratar om (som för övrigt ideologiskt ligger bra mycket närmre Trumps belackare än vad Trump gör). Sedan är det bara att titta på historien. Trumps fyra år vid makten kännetecknas av att vara den fredligaste perioden senaste tjugo åren. Trump avlöste Barrack Obomba, som är den president som fällt flest bomber över världen. Och efter fyra år med Biden/Harris är vi närmare världskrig idag än vad vi varit på mer än femtio år. Det mullrar överallt, och USA eldar på.
Så nej, Trump är varken korkad eller farlig. Däremot börjar TDS-dårarna bli desperata. Därav sådana här trådstarter.