Citat:
Ursprungligen postat av
Antagningsbesked
Jag har svårt att förstå hur en del resonerar när de adderar alla olika komponenter som inte har med varandra att göra för att i slutändan få det till att ”det är över nu”, ”nu är hon rökt” och ”nu har de ingen trovärdighet längre”.
vissa inlägg åldras inte så bra. Gå tillbaka hit om en vecka och kolla. Har du hört om någon som kommit undan sådant förtal tidigare ?
Ebba Busch Thor blev visst dömd för förtal för att ha upplyst om ett litet brott något ombud gjort som ingen brydde sig om och som inte påverkade den personen det minsta. Det var också sant och hade hänt men man får inte berätta allt som är sant
Du menar att Sara inte ska kunna dömas för förtal i sådant här som är 1000 ggr värre ? Hon är immun på nåt sätt? Bara väldigt konstigt detta inte hänt tidigare och då även målet från i april i år i Göteborgs Tingsrätt om förtal.
Det är omöjligt för Sara att vinna målet. Då skulle alla kunna börja locka alla på nätet och hänga ut och ha sig och ibland få in lite cash och låta bli etc. Det skulle bli det sjukaste landet i världen (alltså ännu sjukare än det redan är om möjligt)
Utgivningsbevis kan jag inte se har någon relevans och jag vet inte varför de har det. Om det har betydelse kan bara alla andra också skaffa sånt bevis om det hjälper en att scamma folk och dra in stålar.