Citat:
Ursprungligen postat av
Lagomjante
https://www.dn.se/varlden/lakaren-tillbaka-fran-gaza-pumpade-igang-barns-hjarta-med-sina-hander/
Artikeln var öppen under gårdagen och vittnar om en brutal verklighet, läkaren där hade inte sett någon Hamasaktivitet eller tunnar under sjukhusen med reservation för att det är en människas narrativ... Fanns bild på gravt undernärda barn, sannolikt resultat av kriget. Berättelse om stympade ffa barn och kvinnor.
Är det så konstigt att människor blir förbannade på Israel och vräker ur sig okvädningsord när detta är en vardag? Är det antisemitism att förfäras över tusentals döda barn och kvinnor i Gaza?
Det blir ganska skitnödigt när folk anklagas för antisemitism till höger och vänster när det som gror bakom är ett förtryck från Israel mot palestinier och likgiltighet för en viss grupps människors liv som få gånger skådats sedan andra världskriget.
Det är också rätt tondövt att börja driva en sådan tes när Israel som så tätt förknippas med judendom i detta nu slaktar tusentals oskyldiga människor som sitter i kläm.
Vad betyder ens antisemit idag? Enligt Israel är ju FN, Rädda barnen, Haag och alla som ifrågasätter Israels krigsbrott och brutala expansionskrig "antisemiter" så den tandlösa anklagelsen är inget att bry sig om.
Det är en utnött och sedan WW2 mycket beprövad metod för att tysta kritiker av Israels överträdelser. Israel slänger omkring den anklagelsen i varenda sammanhang de framför sig.
Intellektuella judar som Gabor Mate och Normal Finkelstein synar mycket skickligt sionisternas (ofta fabricerade eller överdrivna) uppgifter om "antisemitism" som blott taktiska drag för att staten Israel ostört ska få leva ut sitt carte blanche i Mellanöstern och på ockuperad mark. Något av större vikt än antisemitismen finns öht inte för Israel, hela deras kollektiva identitet som folk bygger på att världen är hemsk och antisemitisk och att de måste vara "extra allt" för sin överlevnads skull:
https://www.middleeastmonitor.com/20240125-likud-ministers-endorse-colonisation-plans-for-gaza-we-will-claim-this-land/
Det är just därför det anses legitimt med både etnisk rensning, ockupation, civila angrepp och folkmord när just Israel gör det. Dessutom kan man alltid avfärda minsta tillstymmelse till kritik som "judehat" och då vågar inte folk ifrågasätta dem. Så har det sett ut fram tills nyligen, när Israel så öppet och oskyggt visat vad de går för och omvärlden inte längre köper smörjan.
Att V skulle vara ett "antisemitiskt" parti är givetvis en befängd tanke, och endast anklagad som så för att riksdagspartierna ytterligare ska hålla låg profil och inte våga ifrågasätta Israels brott mot mänskligheten.
V vågar inte ens kalla en spade för spade. När man pratar om kolonialismen och den helt öppna rasismen i Israel så är det aldrig den judiska faktorn som vägs in, men istället kallar man Israels politik snarare för "vit makt", europeisk-kolonialistisk, västimperalistisk osv som inte har något med saken att göra - egentligen. Den europeiska rasismen är endas skälet till varför Israel
kunde bildas efter WW2 från första början men som inte förklarar sionisternas mentalitet i sig och Israel som stat. Inte ett ord om den judiska rasismen (jo, den finns även den) och Herzls raschauvinistiska drömmar om en "renrasig" judisk nationalstat på ockuperad mark redan på 1800-talet med målet att fördriva araberna långt innan nazisternas antisemitiska härjningar, och som än idag efterlevs av extremisterna i Knesset.
https://www.newarab.com/analysis/erase-gaza-how-genocidal-rhetoric-normalised-israel