Citat:
Ursprungligen postat av
Doktor.D
Har inte tänkt bruka något regelbundet men behöver något alternativ eftersom jag vill dra ned på alkoholen.
Tycker det är löjligt med dessa pekpinnar på Flashback av alla ställen. Som att folk har fastnat i tonåren. Dom flesta vuxna som tar droger får inte något problem överhuvudtaget. Blir man beroende kan man sluta med rätt hjälp.
Troll. De flesta som tar droger någorlunda regelbundet blir beroende, fysiskt eller psykiskt samt skadar sig och påverkar sitt liv negativt. Det finns undantag givetvis men då pratar vi om typ psykedelier. Sett alldeles för mycket droger förstöra för folk, typ tjack, benso, opioider. Men även överanvändning av cannabis kan vara negativt, för vissa riktigt mycket dessutom beroende på personens tillstånd, genetik t.ex. Detsamma med alkohol, dricker man det sällan i små mängder är det inte så farligt då vår kropp bearbetar det trots dess toxiska effekter.
Benso är inget du bör ta även om du har grov ångest då benso skapar ångest i längden via dess mekanismer (nedreglerar gaba, ger reboundångest), sedan tror du att lider av ännu värre ångest och tror att du behöver benso för att leva, du tror att benso "räddar ditt liv" medan det är benson som gör att du har grav ångest och måste ta skiten för att orka med.
Det bästa jag gjort för min ångest var att klippa benso helt i flera år. Under några år läsa på & studera om hälsosamma alternativ för att bota ångest, depressioner, sådant som antingen finns i maten eller säljs i vanliga livsmedelsbutiker & anses säkert för kroppen och inte beroendeframkallande.
Slipper panikångest och må hemskt, och om jag har en dålig dag (utav yttre faktorer som jag inte styr då) så behöver jag inte ta bensos, droger eller något annat toxiskt.
Folk är lurade & hjärntvättade helt och tror att man måste ta tunga farmaceutiska preparat för att lindra ångest, depression, add/adhd, insomnia o.s.v. medan jag vet att tunga läkemedel kan göra det värre i längden, har ofta svåra biverkningar och det finns minst lika effektiva naturliga & hälsosamma alternativ.
Citat:
Ursprungligen postat av
depressed.world
Lider du av ångest kommer du bli beroende.
Men kan säga såhär, har fått det utskrivet i 10 år snart (sen jag var 20 år) och hade jag inte haft dom hade jag inte velat leva.
Alprazolam räddade mitt liv då jag haft grov panikångest.
Dricker extremt sällan alkohol, har knarkat det mesta som finns men samtidigt alltid skött mitt arbete. Jobbar i snitt 25 timmar i veckan och plockar ut 56 netto. Hade jag supit istället för att käka Xanor hade jag förmodligen varit arbetslös.
Man tror det medan benson är det som gör att ens ångest fortsätter plåga en, dess mekanismer leder till nedreglering utav gaba och reboundångest. Trodde också att det räddade mitt liv när jag väl var på det då det påverkar ens omdöme så pass mycket utan att man själv märker det. Nu flera år utan det så vet jag att det gav mig mycket mer ångest i längden och plågade mig, ledde till dåliga livsval som påverkat mitt liv avsevärt. Jag missbrukade inte ens benso, tog det i ordinerade små medicinska doser mot svår ångest.
Givetvis finns det undantag, folk som klarar av att arbeta (i synnerhet beroende på yrke) medan man tar det, andra blir avskedade och fungerar inte i samhället överhuvudtaget då det kan påverka ens omdöme så pass mycket. Det finns folk som jobbat på vilket knark som helst om vi ska vara ärliga, det betyder inte att det är optimalt eller att det är en bra idé överhuvudtaget.
Litar inte ett skit på din post dock, låter som rent flödderpåhitt om att du arbetar så pass lite och tjänar så pass mycket bl.a.
Du är ett extremt undantag om du nu inte trollar, jag känner absolut noll knarkare som klarar av att hålla ett heltidsjobb i längden (inte ens du arbetar heltid ju). Alla har antingen blivit så dåliga, sjuka(psykisk ohälsa men även fysiskt sjuka av preparaten), eller så väck att de inte arbetar överhuvudtaget. Arbeten drogtestar folk dessutom.
Citat:
Ursprungligen postat av
Doktor.D
Haha snälla benzo är väldigt bra om man vill sluta med alkohol. Bara för att du har lätt att bli beroende av Xanor så gäller det inte alla. Jag tycker benzo är ytterst tråkigt så ser ingen större risk att bli beroende av det. Jag ville bara veta vad som är ok så jag kan hålla koll på mig själv.
Du behöver inte vara beroende av den, även om alla blir det efter en tid på det eftersom det fysiskt beroendeframkallande, men även psykiskt. Det nedreglerar gaba, ger reboundångest, vilket kommer sluta i katastrof förr eller senare. Påverkar omdömet väldigt mycket utan att man själv märker det. Minnet och kognitiva förmågor tar stryk. Alla som dör i drogöverdoser var påverkade av bensos eftersom det förstör ens omdöme.
Finns inget mer efterblivet än att "flumma" på benso. Rip flera jag kände som gjorde det, men flera av dessa hade svår ångest i grunden som dom inte visste hur man skulle behandla, så jag förstår och menar inte specifikt dessa människor utan folk som inte har så svår ångest utan vill bara "flumma", döda i drogöverdoser flera. Garanterar att flera hade tänkt annorlunda om dessa inte hade tagit bensos. Bensos är inte alls rekreationellt, om något minskar det rus från andra droger. Tar man för mycket så kan man bli efterbliven, få minnesluckor och bli vinglig på ett obehagligt vis.
Men vill man typ tappa kontrollen, dö ung efter att ha crashat hela sitt liv så kör på benso! Dina nära och kära kommer lida utav det dock, men man blir en egoist på bensos så du kommer inte bry dig när dina nära och kära gråter på grund av dina livsval.
Om du har ett alkoholberoende så kommer det mest troligen leda till att bensoberoende som inte är bättre, kan vara förödande i längden, även vid medicinska doser. Man kanske skulle kunna få ett nedtrappningschema av vården(förutsatt att man följer det 100% och inte fortsätter efteråt), finns även andra preparat som används för det, baclofen, trots det anses beroendeframkallande så är det inte alls likt lömskt som bensos, värt att läsa på. Dock så bör man inte ta det under väldigt långa perioder heller även om vissa gör det som en behandling mot alkoholism, i och med det också är beroendeframkallande (går att trappa ner sakta), men kan vara negativt för njurar.
Hade dock rekommenderat att läsa på hälsosamma näringsämnen och dylikt, sådant som är väldigt viktigt för nervsystemet, då alkoholism kommer ha gett dig brist på diverse som du måste få i dig. Finns även växtbaserade naturmediciner som kan hjälpa en hel del mot det. Gäller att läsa på då det finns hundratals olika alternativ, gäller att finna det rätta som funkar bra.
Varit missbruksfri i väldigt många år trots mental ohälsa, mår ofta bra om yttre faktorer inte gör att jag har en liten svårare period. Har ett fungerande liv, behöver ingen benso, äter istället naturliga kosttillskott, näringsämnen samt växtbaserade läkemedel som säljs i fysiska (även på nätet) butiker. De naturliga alternativ har ofta väldigt mycket mer komplexa mekanismer och kompenserar för minnet, fokus, kognitiva förmågor.
Alltså tar jag något naturligt ångestdämpande så hämmar det inte mitt minne såsom bensos gör, tvärtom brukar adaptogener ofta vara bra för minnet & kognitiva förmågor enligt studier i och med dess läkande egenskaper & mekanismer på hjärnan. Även bra för kroppen, organen & har anti aging egenskaper enligt vetenskapen. Alla är inte likvärdiga så det är viktigt att studera det & lyssna på kroppen.