Citat:
Ursprungligen postat av
blompissare
Bredbandskollen?! Det brukar variera beroende på när man kör den. Fast de hamnar alla inom samma spann.
Jag pratar om upplevd prestanda. Det är omöjligt att avgöra om någon skulle bytt leverantör utan man vetat om det. Sedan är det klart att bahnhof kommer pinga bättre mot bahnhofs servrar etc.
Jo det gör dom.
Enligt Bahnhof sparar de inte IP-loggar, vilket innebär att de inte lagrar information om vilka IP-adresser deras kunder använder vid olika tidpunkter. Detta är en del av deras integritetspolicy och ett svar på EU
datalagringsdirektiv, som Bahnhof har varit kritiska mot. De har tidigare uttalat sig om att de vill skydda sina kunders integritet så mycket som möjligt.
Dock kan situationer uppstå där de är tvungna att lämna ut information om det finns ett specifikt och juridiskt krav, till exempel vid en polisiär förfrågan eller domstolsbeslut. Men i regel säger Bahnhof att de inte lagrar sådana data som kan koppla IP-adresser till specifika kunder.
Dem lägger sig inte lika platt som alla andra dock