2024-10-10, 12:15
  #1249
Medlem
mysko-xs avatar
Kallar man sig "Sverigevän" men försöker ursäkta eller inte låtsas om vad den här historien påskiner eller söker trolla bort den medelst whataboutism, då bör man nog ta sig en ordentlig titt i spegeln.

"Min man slår mig!
Men min grannes man slår henne också, såatte...
Balans! Terrorbalans!"

Den dag folket inser att vi står på samma sida, mot de riktiga 1% (och nej, de bär inte skinnväst utan slips), då kan vi stoppa detta förfall vi Alla ser hända runt om oss.
Om inte, så är varje ytterligare steg av polarisering en spik i vår egen kista. Medan ovan nämnda skrattar hela vägen till banken.

Fu*k politikerklassen, och de vilka de är hundar åt.

Älska folk!
Citera
2024-10-10, 12:35
  #1250
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av mysko-x
Kallar man sig "Sverigevän" men försöker ursäkta eller inte låtsas om vad den här historien påskiner eller söker trolla bort den medelst whataboutism, då bör man nog ta sig en ordentlig titt i spegeln.

"Min man slår mig!
Men min grannes man slår henne också, såatte...
Balans! Terrorbalans!"

Den dag folket inser att vi står på samma sida, mot de riktiga 1% (och nej, de bär inte skinnväst utan slips), då kan vi stoppa detta förfall vi Alla ser hända runt om oss.
Om inte, så är varje ytterligare steg av polarisering en spik i vår egen kista. Medan ovan nämnda skrattar hela vägen till banken.

Fu*k politikerklassen, och de vilka de är hundar åt.

Älska folk!

Lite tråkigt att Jimmie även haft denna MC knutte i hög position inom SD i Skåne. Eftersom det pågått så många år så känns det inte alls som Jimmie är en Sverigevän. Inte heller min vän. Kanske är Jimmie en fängelsevän? Kanske där han bör sitta. Inte ens människor inom SD vill ha honom kvar enligt SDs egna tidning.
Citera
2024-10-10, 12:44
  #1251
Medlem
Agent.Provocateurs avatar
Apropå rasfrämlingar, dom har ju varken Bandidos, Saturdah och Comanches problem med att integrera in i sina MC-klubbar. Mångfald även där!


Citat:
Ursprungligen postat av Tuor
Du pratar om Danmark nu. Comanches har typ 25 aktiva medlemmar i Sverige och flera av dem är förmodligen inte ens ute i det fria.

För övrigt så är det synnerligen komiskt att media och andra knallkorkar försöker få det till att det är personer som Hedarv som är anledningen till att Sverige är som en dålig dag i Chicago, varje dag.

Om det hade funnits noll blattar och noggers i Sverige så hade vi inte märkt av någon gängkriminalitet, förutom under lite sämre perioder då och då som under 90-talet när hela 12 (!!!!!) personer strök med under Stora nordiska MC-kriget som pågick i tre år. 12. Jämför den siffran med idag.

Grundproblemet är alltså antalet rasfrämlingar. Ingenting annat.
__________________
Senast redigerad av Agent.Provocateur 2024-10-10 kl. 12:52.
Citera
2024-10-10, 12:46
  #1252
Moderator
Meijis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av pyroclasm
Så Åkessons har alltså umgåtts nära MC-klubbs falanger och nu med en ledare för en kriminell organisation i 25 år? Självklart har då bägge full koll på vad det är för umgänge de har och vad de håller på med. Man är heller inte gift med en gängledare utan att vara delaktig i verksamheten. Hur jävla naiv är du egentligen.

Nej, det har Åkesson inte. Åkesson träffade Hedarv för första gången 2016. Hedarv var då +1 på en SD-fest med >100 personer närvarande. Sedan upprepades det två gånger dvs Hedarv var +1 på ett par av Åkessons stora fester med >100 gäster. (Källa Aftonbladet och Expressen).

Enl. Åkesson själv har han därefter inte träffat paret Hedarv sedan 2019 dvs Åkesson hade inte träffat dem på fem år.
__________________
Senast redigerad av Meiji 2024-10-10 kl. 13:33.
Citera
2024-10-10, 12:50
  #1253
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Agent.Provocateur
Apropå rasfrämlingar, dom har ju varken Bandidos, Saturdah och Comanches inga problem med att integrera in i sina MC-klubbar. Mångfald även där!

Med tanke på hur lätt stats- och justitieministern tagit på Jimmies, och övriga SDs, umgänge med kriminella har de tappat all trovärdighet. Vi kan med andra ord betrakta regeringen som infiltrerad av kriminella element, genom samarbetet med SD.
Citera
2024-10-10, 12:51
  #1254
Medlem
Agent.Provocateurs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av zzzirGrizzz
Sossarna handskas med kriser?
Du är väl medveten om att sossarnas vidriga flyktinginport 2015 är orsaken till de problemen vi ser idag men skjutningar, rån, mord, våldsbejakande somalier som våldtar blonda tjejer. Sossarna är ett hycklarparti till 100%. Kommunisterna borde förbjudas.

Eh nej, du får nog ta och backa bandet till Reinfeldts regering, för skjutningarna var i full gång innan 2015... Moderaterna öppnade alla våra hjärtan from 2006, det är 18 år sedan, det passar bra in på glinen som skjuter idag. Reinfeldts regering har faktiskt den största skulden i den här skiten. Glöm inte vem som satt i hans regering då, Kristersson. Kriminella i kostym.
Citera
2024-10-10, 12:59
  #1255
Citat:
Ursprungligen postat av Robokopf
Så att som politiker ha en stor fest och på gästlistan står ett gäng dömda pedofiler är inget som nån ska ha synpunkter på, det vore absurt om det kom kritik mot det?

Men att ha gått till val på att knäcka gängkriminaliteten och bjuda gängkriminella på sina fester, skulle inte det kunna vara någonting som åtminstone förtjänar lite lite, om inte kritik, så iallafall lite höjda ögonbryn?
Att som privatperson anordna en fest för egna pengar…….
Citera
2024-10-10, 13:04
  #1256
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Agent.Provocateur
Eh nej, du får nog ta och backa bandet till Reinfeldts regering, för skjutningarna var i full gång innan 2015... Moderaterna öppnade alla våra hjärtan from 2006, det är 18 år sedan, det passar bra in på glinen som skjuter idag. Reinfeldts regering har faktiskt den största skulden i den här skiten. Glöm inte vem som satt i hans regering då, Kristersson. Kriminella i kostym.


Kristersson som dessutom var socialförsäkringsminister.

Och vi minns också vad som hände 2010 när Carin Götblad i egenskap av expert på organiserad kriminalitet släppte en rapport i knät på regeringen Reinfeldt att detta var på gång samt flera förslag på vad som kunde förhindra den utvecklingen.

https://www.regeringen.se/contentass...pp-sou-201015/

Vi vet som bekant att inget gjordes.

Och nu detta med Åkessons privata umgänge med MC-toppar.
Nästan så man tror att detta inte är en slump utan att högern är beroende av gängvåld för att få röster.
__________________
Senast redigerad av TageBanan 2024-10-10 kl. 13:08.
Citera
2024-10-10, 13:13
  #1257
Medlem
Pinkiess avatar
Citat:
Ursprungligen postat av IQ60
Att som privatperson anordna en fest för egna pengar…….
Fast det var ju inte alla som var anordnade som "privat person" och iom att han nu är en offentlig person i den positionen han har borde han vara väldigt försiktig med även "privata" fester



Det Jimmie Åkesson säger om ”ytlig bekantskap” verkar inte stämma. Inte heller att gängkopplingen varit okänd för SD. Enligt Expo informerades SD om detta redan i juli i år.

Robert Hedarv har tvärtom varit en återkommande gäst sedan åtminstone 2016. Bland att till Åkessons privata ”glitterfester” och surströmmingsskivor.


Just glitterfesterna i Sölvesborg är inte bara Jimmie Åkessons privata fester, de har även politisk betydelse.

– I partiet är det en hierarki-fest. Är du inbjuden där är du någon i partiet som har Jimmie Åkessons gillande, och man skulle känna sig stolt som blev bjuden, säger en SD-källa som flera gånger varit på glitterfesten,


Men relationen verkar gå djupare än så.

– När Hedarv har varit i Sölvesborg har han bott hemma hos nära anhöriga till Jimmie. Han har varit tight med familjen i många år,
__________________
Senast redigerad av Pinkies 2024-10-10 kl. 13:18.
Citera
2024-10-10, 13:20
  #1258
Avstängd
volvo 240s avatar
Ok så nu börjar man dra fra den gamla käpphästen MC-gängen igen . Några som helt är i perifierin numera. Tom HA och Bandidos.

Vad gör ett pluttgäng som Commanches eg? Lite knarksmuggling möjligen. Visst fan ska de bort och Hedarv aldrig mer välkom aas på SD-fester- Men en droppe i ett hav av invandrad gängkriminalitet som är mkt brutalare.
Citera
2024-10-10, 13:23
  #1259
Medlem
Åkesson (säger att han) visste inte om vem han var?

Då borde folk fråga sig: vet Åkesson ens om vad konsekvenserna blir för honom, och Sverige, om en högt uppsatt partiledare omger sig med "fel" personer?
Det vi ser nu - såväl i media, som inom SD, som inrikespolitiskt i närmsta framtiden - det hade skett oavsett vilket väst-land vi än väljer ut. Det här är vad som sker, om man omger sig med fel personer.

Han må tro, att såväl andra partiers ljusskygga aktörer, även andra kriminella grupperingar, och främmande makts spion-kontor, granskar nu ivrigt igenom vilka fler "lättpåverkade"- och komprometterande personer som Åkesson eventuellt omger sig med, som kan påverkas, till att sätta press på SD och JÅ i nära framtid, t.ex. om SD får ännu fler mandat med ministerpositioner osv.

Visste JÅ inte om att det blir såhär? Uppenbarligen inte, för då hade han varit synnerligen selektiv med vilka han omger sig med, för att förhindra att detta skedde.
Bryr han sig inte? kanske inte ens har den här kunskapen? Då har man absolut inget inom statsmanna-ämbeten att göra. Då är man en stor säkerhetsrisk, både ur inrikes och utrikes synpunkt.

Du ska vara jävligt glad att det bara var MSM som uppmärksammade det här. Det finns otroligt mycket mer elaka och skoningslösa aktörer där ute i världen, som bara väntar på ett enda litet snedsteg av dig, för att använda mot dig, och kontrollera dina politiska beslut i det fördolda. Och du själv kommer - precis som alla andra som drabbas av sånt - inte våga säga till polis eller säpo, av rädsla för din familj och släkt då ska bli utsatta.

Ja, allt detta och mycket mer, på grund av att en(1) fel person kom på någon fest.
Godmorgon och välkommen till verkligheten som högt uppsatt politiker, JÅ.

Men just ja .. det bryr du dig inte om, eller "Det är inget du känner till något om".
__________________
Senast redigerad av Robbinist 2024-10-10 kl. 13:51.
Citera
2024-10-10, 13:31
  #1260
Medlem
FranzMarcs avatar
Åkesson har varit bekant med Hedarv sedan 2016. Hedarv verkar på olika vis varit kopplad till den kriminella Mc miljön i minst 15 år. Sedan påstår han att han inte visste och tönten Hedarv bölar om häxjakt😁

Åkesson bjuder även in trumisen i Ultima Thule till bröloppet. Han har kopplingar till HA och vägrar ta avstånd. Inget som hindrar Jimmy frän att skicka en inbjudan. Hade han gjort samma sak om det var Foxtrot som var kopplingen?

Nu sitter de och bölar på SD kansliet och försöker hitta skyldiga som Karlsson och informationsansvarig som inte meddelade Jimmy om Expos mail.

Sanningen är att Jimmy verkar ha tagit ganska lätt på kriminalitet kopplad till Mc miljön. Den enda skyldiga till detta är Jimmy själv. Sluta gulla med kriminellt slödder och dom som stödjer dessa din jävla fjant.
__________________
Senast redigerad av FranzMarc 2024-10-10 kl. 13:39.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in