Citat:
Ursprungligen postat av
quggel
Ska vi minimera tramset kanske? Det är lätt att bli desillusionerad när man ser att vissa argument inte håller. Men låt oss styra diskussionen åt ett håll som är kreativt istället, inte decimerande.
Ser man seriöst Engström som mördare av Palme (oavsett anledning och möjlighet), är det faktiskt inte en
helt främmande tanke att han faktiskt
kan ha begått ett mord/dråp tidigare i sitt liv. Vi har väl dessutom ett ca hundratal (är det väl?) ouppklarade mord i Sverige idag? Givetvis blir det spekulationer, men det är ju som sagt allt annat inom mop också? Begicks mordet på Palme av en ensam GM, måste man ju faktiskt ha även den bollen i luften, att han kan ha begått ett sådant brott tidigare, oavsett vad Åsgård-Olsson predikade i sin gärningsmannaprofil-gospel. Var mordet på Palme (säg) ett impulsdåd, kan GM så klart även ha begått ett impulsdåd tidigare? Det faktumet lär man ju acceptera.
Jag vet att det seriöst diskuterades på andra forum så sent som 2020, att han rent av kunde vara inblandad i fallet om Catrine Da Costa. Oklart hur de kom fram till just det mordet, det enda som länkar samma det brottet var väl att de skedde i mitten av åttiotalet, precis som mordet på Palme? Ska man ta på sig avsnäsnings-hatten, så kan ju SE ha blivit avsnäst av just CDC? Impulsmördade han henne, kan de ha berott på att han kände äckel efter "samkvämet", kanske gav hon honom en pik alltifrån att han hade en liten pillevipp till att han kom för tidigt, osv? Nu tror jag inte på SE som ensam GM, ej heller att han mördat tidigare (allra minst CDC), men det är ju lite så man lär resonera ändå?